Строковий депозит – забрати достроково

05.10.2020, 12:51
Строковий депозит – забрати достроково - Фото
Строковий депозит

Обираючи депозит, важливо звернути увагу на можливість дострокового розірвання договору. Адже не завжди гроші можна забрати коли заманеться

Дмитро давно заощаджував кошти на банківському депозиті для того, щоб купити квартиру. І ось, нарешті, він знайшов непоганий варіант розстрочки від забудовника. Строк його останнього депозитного договору завершується через місяць, але Дмитро хотів якнайшвидше придбати квартиру, а для цього він мав негайно забрати депозит. Він чув від друга, що будь-який депозит можна забрати з банку достроково. Він звернувся до відділення, щоб забрати ці гроші, а банк відмовив - консультант показав Дмитру такий пункт у його депозитному договорі:

"Повернення Вкладу (у тому числі частин Вкладу) до закінчення строку розміщення Вкладу та настання терміну повернення Вкладу не допускається".

Як було раніше

До 2015 року вкладник міг забрати з банку будь-який депозит у будь-який час. Це стосувалося як "безстрокових" депозитів на вимогу, так і строкових депозитів (укладених на певний період – місяць, півроку, рік тощо). Таке право фізичних осіб-вкладників було передбачено статтею 1060 Цивільного кодексу.

Але це безумовне право вкладника забрати депозит в будь-який момент означало, що банки не знали, скільки часу в них дійсно пролежить депозит, і, відповідно, не знали, на який час вони можуть надати ці гроші в кредит комусь іншому. Крім того, в кризові моменти це право, насправді, не допомагало вкладникам: до введення тимчасової адміністрації вже проблемний банк просто нічого не виплачував, а потім вже й не міг цього робити відповідно до закону.

Як зараз

В 2015 році до статті 1060 Цивільного кодексу були внесені зміни, і лише деякі депозити тепер можна забрати достроково. Зараз є три види депозитів:

-        Депозит на вимогу (він же "до запитання"): кошти можна зняти в будь-який момент. Проте  таку гнучкість супроводжують  нижчі проценти, якщо порівняти зі строковими депозитами. Ставка за таким вкладом може бути навіть менше за 1% річних.

-        Строковий депозит без права дострокового розірвання: кошти вкладають на певний строк, визначений договором, і отримати їх раніше не можна. Процентні ставки за такими депозитами зазвичай найвищі. Саме такий депозит був у Дмитра.

-        Строковий депозит із правом дострокового розірвання: кошти вкладають на певний строк, визначений договором, і можна отримати їх раніше, розірвавши депозитний договір. В цьому випадку договір, як правило, передбачає певні негативні наслідки -- наприклад, перерахунок доходу від депозиту за нижчою процентною ставкою та/або сплату вкладником певної комісії на користь банку.

Якби у Дмитра був депозит із правом дострокового розірвання, то він би знайшов у своєму договорі таке:

  •         Клієнт має право вимагати повернення Вкладу у дату закінчення строку Вкладу зі сплатою процентів у повному обсязі.
  •         У разі отримання вимоги Клієнта про дострокове повернення Вкладу в інший строк Банк повертає Вклад разом із процентами, розмір яких перераховується за ставкою, визначеною на дату отримання такої вимоги чинними тарифами Банку за вкладом на вимогу, за весь фактичний строк зберігання коштів на рахунку.
  •         Якщо Клієнт вимагає повернення Вкладу в строк до закінчення першого місяця з дати укладання Договору, Клієнт додатково сплачує Банку комісію за розрахунково-касове обслуговування, яка на момент підписання цього Договору становить 0,5% від суми повернення Вкладу згідно з Тарифами Банку за вкладними рахунками фізичних осіб.

Як бачите, дострокове зняття депозиту може не бути "безкоштовним". Якщо воно б дозволялося договором з Дмитром, банк сплатив би йому проценти за нижчою ставкою (ставкою, що застосовується до вкладів на вимогу).  Пам’ятайте, що вона може бути менше за 1% річних.

Багато банків пропонують зараз обидва види строкових вкладів. Наприклад, в одному й тому самому банку може бути гривневий вклад на 6 місяців із можливістю дострокового розірвання (до прикладу, зі ставкою 9% річних) та вклад на 6 місяців без можливості дострокового розірвання (зі ставкою 14% річних).

Коли ви обираєте депозитну пропозицію, слід:

  •         уважно читати умови депозитного договору, щоб  знати, який у вас вид депозиту;
  •         прогнозувати свою життєву ситуацію для того, щоб визначитися, коли вам можуть бути потрібні кошти, що розміщуються на депозит.

Звісно, життя повне непередбачуваних подій, але якщо ви знаєте, що вам дійсно можуть знадобитися гроші протягом строку вкладу (наприклад, знайдеться квартира вашої мрії), то краще обирати вклад із достроковим розірванням, хоч і під менші проценти.

Рекомендуємо почитати:

Коментарі