Як забезпечити свою старість: три сценарії

10.05.2021, 11:27
Як забезпечити свою старість: три сценарії - Фото
depositphotos.com

Чи можливо в Україні накопичити на гідну пенсію власними силами? Оцінюємо переваги та недоліки депозиту, НПФ та накопичувального полісу страхування

Українці не звикли накопичувати на пенсію за власний кошт. Як показують результати дослідження аналітичного центру CASE-Ukraine, 68,5% українців розраховують на державне пенсійне забезпечення і лише 18,8% вважають, що накопичувати слід самостійно.

Насправді лише 9% працюючих українців мають власні пенсійні накопичення. Хоча солідарна пенсійна система тріщить по швах: на 13,2 млн. працюючого населення припадає більше 11 млн. пенсіонерів. А отже вже за кілька років кількість пенсіонерів перевищить кількість тих, хто фінансує ці пенсії.

Аби зменшити навантаження на солідарну пенсійну систему, з 2022 року планується запровадити другий накопичувальний рівень пенсійної системи. Він передбачає відрахування частини доходів нині працюючих людей на персональні накопичувальні рахунки. Однак такий перерозподіл призведе до зменшення доходів Пенсійного фонду. Експерти вважають, що дефіцит складе до 50 млрд. грн на рік. Чи вдасться уряду реалізувати пенсійну реформу –  невідомо? А тому людям, які не звикли сподіватися лише на державу, слід шукати варіанти накопичення самостійно.

Три способи накопичити на старість

ЛІГА.Money вирішила оцінити переваги та недоліки трьох найпростіших інструментів довгострокового накопичення. Для цього ми обрали банківські депозити, рахунки в недержавному пенсійному фонді та поліси накопичувального страхування життя. Звісно, таких інструментів набагато більше: можна інвестувати кошти в ОВДП, акції чи облігації українських та іноземних емітентів. Однак ці інструменти менш доступні пересічному українцю та майже завжди потребують додаткової участі фінансового посередника.

Банківський депозит

Цей інструмент є більш зрозумілим і звичним для українців. Незважаючи на поступове зниження ставок за депозитами, це найпростіший інструмент для заощаджень. Адже відкрити депозит можна навіть онлайн, якщо ви вже є клієнтом банку.

Переваги

Державна гарантія. Ваші заощадження у розмірі до 200 тис. грн. з відсотками гарантуються державою. Тому навіть у випадку банкрутства банку ви не втратите свої накопичення. Гарантія розповсюджується як на вклади в гривні, так і на вклади у іноземній валюті.

Ліквідність грошей. Депозит можна відкрити на будь-який строк від одного місяця до 12 місяців чи навіть довше. Також можна обрати депозит з правом дострокового припинення. Звісно, ставки за таким депозитом будуть мінімальні, однак ви зможете в будь-який момент забрати свої накопичення.

Зручність накопичення. Обравши депозит з правом поповнення, можна налаштувати автоматичне відрахування частини доходу з поточного рахунку на депозитний і накопичувати майбутній пенсійний капітал.

Недоліки

Ставки знижуються. Середньозважена ставка за банківськими депозитами у гривні на 12 місяців складає 8,42% річних. Фактично, зважаючи на витрати з оподаткування доходів, така ставка не захищає гроші від знецінення внаслідок інфляції. Однак у довгостроковій перспективі депозити гарантують збереження грошей та зростання доходу вище рівня інфляції.

Відсутні довгострокові депозити. Українські банки поки не пропонують депозитних програм для залучення коштів на 3-5 років. Тому доведеться постійно переукладати договір на новий строк.

Оподаткування. З доходу за депозитом держава утримує 18% податку на доходи фізосіб та 1,5% військового збору. Це зменшує ефективну відсоткову ставку за депозитом.

Поліс накопичувального страхування життя

Сьогодні в Україні працює 19 компаній зі страхування життя. Найпоширенішими є два продукти. Клієнт може укласти договір страхування життя на випадок смерті чи важкої хвороби. В такому разі страховик виплатить вам чи вашим спадкоємцям або іншим вигодонабувачам передбачену страхову суму. Інший договір передбачає накопичувальне страхування життя. За ним клієнт протягом певного строку – десяти чи більше років – накопичує кошти на своєму рахунку, а страховик інвестує їх, збільшуючи дохід. Після завершення накопичення клієнт може забрати всі кошти з сумою додаткового доходу або оформити пенсійні виплати (ануїтет) на певний строк.

Переваги

Гарантія доходу. Закон гарантує, що компанія страхування життя зобов’язана забезпечити клієнту щонайменше 4% річних доходу до його страхових внесків за накопичувальним полісом. Компанії можуть гарантувати й більшу додаткову дохідність, однак зменшити ваші накопичення вони не можуть.

Комплексний захист. Зазвичай страховики укладають обидва договори – накопичувальний договір страхування життя і договір страхування життя на випадок смерті чи іншого ризику (інвалідність, тяжка хвороба). Таким чином клієнт отримає виплату за умов досягненню встановленого строку за рахунок власних накопичень і інвестиційного доходу або отримує виплату за рахунок страхової компанії, якщо до досягнення цього строку з ним станеться страховий випадок.

Недоліки

Жодних гарантій. Держава жодним чином не гарантує збереження коштів, які ви накопичуєте у страховій компанії. Ба більше, протягом останніх п’яти років кілька компаній страхування життя фактично зникли з ринку, обдуривши громадян. СК "Зеніт", СК "Гарант-Лайф", СК "ЕККО", СК "Іллічівська-Життя", СК "Классік Страхування" залишили без грошей 10 тис. клієнтів. Сьогодні страхові компанії перебувають під жорстким наглядом НБУ. Але й вам слід бути пильними. Під час вибору страховика обов’язково перевірте, чи має він ліцензію на здійснення страхування життя. Почитайте відгуки про компанію в інтернеті та перегляньте фінансову звітність компанії.

Високий рівень адміністративних витрат. Компанії страхування життя зазвичай працюють за рахунок МЛМ-продажів, що передбачає значний рівень комісійної винагороди. Може виявитись так, що весь розмір ваших накопичень у перший рік піде на оплату комісій страхового агента. В компанії страхування життя розраховують, що покриють ці витрати за рахунок доходів від розміщення ваших відрахувань у наступні роки. Однак щоб спланувати свої пенсійні накопичення поцікавтеся розміром додаткових витрат, які здійснюються за рахунок ваших коштів, в тому числі комісійних витрат.

Неліквідність. Страхові накопичення забрати чи перевести до іншої страхової компанії не так просто. Річ у тім, що сума накопичень, так звана викупна сума, яку ви можете забрати, розірвавши договір зі страховиком, формується не одразу. В договорі міститься інформація про те, як формується викупна сума. Іноді у перший рік вона складає лише 10% сплаченого внеску і збільшується з роками.

Непрогнозована дохідність. Окрім гарантованого доходу в 4% річних, залежно від успішності інвестицій, страховик нараховує клієнтам додатковий дохід. Тому передбачити дохід на рік вперед, як у випадку з депозитом, не вийде. За законом страховик зобов’язаний повідомити клієнту фінансові результати інвестування його накопичень протягом 30 днів після письмового запиту. Однак контролювати зміну вартості активів у щоденному форматі, як у випадку з НПФ, тут не вдасться. Дізнатися рівень дохідності страховика, не будучи клієнтом компанії, теж не вийде. Відсутні також сайти чи агрегатори, де би порівнювалась дохідність розміщення активів різних страхових компаній.

Високий рівень адмінвитрат. Компанія страхування життя має право утримувати на власні витрати до 15% отриманого доходу від інвестування ваших активів.

Оподаткування. Залежно від того, хто отримуватиме виплати за договором страхування життя – сам клієнт чи інша особа-вигодонабувач – 18% податку на доходи фізосіб та військовий збір утримується або на 60% від розміру виплати, або на суму доходу, що перевищує розмір накопичень. Врахуйте, що у випадку дострокового розірвання договору, сума виплати також оподатковується. Проте зменшити витрати на оподаткування можна скориставшись податковою знижкою, яка дозволяє щорічно повернути частину відрахувань на страхування життя.

Рахунок у недержавному пенсійному фонді

Сьогодні в Україні зареєстровано понад 60 фондів, однак активно працює не більше 15 з них. За оцінками Мінсоцполітики, цим інструментом зараз користується близько 1 млн. українців.

Переваги

Не можна використати пенсійні кошти на інші цілі. За законом ви не можете скористатись накопиченими в НПФ коштами до досягнення пенсійного віку. Тобто забрати гроші і витратити їх на купівлю квартири не вийде. Винятки передбачені лише у випадку смерті чи важкої хвороби клієнта.

Багаторівневий контроль. Контроль за діяльністю НПФ здійснює адміністратор пенсійного фонду, компанія з управління активами та банк-зберігач. Це дає гарантії клієнту, що його кошти будуть вкладені в максимально надійні та дохідні інструменти.

Можливість щоденного контролю за станом активів. НПФ розраховують вартість чистих активів щоденно та публікують цю інформацію у себе на сайті. Також є сайти-агрегатори, де адміністратори різних НПФ публікують інформацію про стан пенсійних активів та їхній дохід.

Можливість переведення коштів. Забрати кошти достроково  не вдасться, однак можна перевести накопичення у інший НПФ, чия дохідність або стратегія управління активами є більш привабливою для вас.

Недоліки

Відсутність державний гарантій. Держава жодним чином не гарантує збереження ваших коштів у НПФ. За законом, фонд не може збанкрутувати, однак це не означає, що фонд не може понести збитків. Наприклад, інвестувавши частину коштів у акції, що впали в ціні, – частина ваших накопичень буде втрачена. Звісно, великі НПФ диверсифікують активи і не вкладають всі гроші у ризикові фінансові інструменти. А втрати покривають за рахунок доходів з інших інструментів. Однак ризик втрати коштів є, і шість фондів у 2020 році демонстрували збиткову діяльність. Тому слід постійно контролювати стан свого пенсійного рахунку.

Ризик незаконних дій. Коли НПФ інвестує пенсійні активи в інструменти, що завідомо не принесуть доходу, то можна говорити про виведення коштів. Такі ситуації трапились з рядом корпоративних НПФ, коли фактично було виведено кошти майбутніх пенсіонерів. Тому, накопичуючи на майбутню пенсію, слід обирати відкритий НПФ, який цінує власну репутацію і не зацікавлений у втраті клієнтів.

Високі адмінвитрати. Послуги НПФ не безкоштовні і за законодавством фонд, а також адміністратор, КУА і банк-зберігач може утримувати за свої послуги до 7% ваших пенсійних активів, незважаючи на те, наскільки дохідною чи збитковою є його діяльність. Звісно, НПФ намагаються мінімізувати рівень витрат і обмежитися 3-5%, однак врахуйте ці витрати  під час планування стратегії накопичення.

Оподаткування. Як і у випадку зі страхуванням життя, виплати з НПФ оподатковуються за 18% ставкою на дохід фізосіб та 1,5% військовим збором. Але залежно від вибору способу отримання виплат – одноразового чи у вигляді ануїтетних платежів –, оподатковується вся сума чи лише 60% виплати. 

Коментарі