У ході нещодавно проведених досліджень з'ясувалося, що близько третини українців (30%) не мають ніяких заощаджень, а дві третини громадян (70%) хоча й мають відкладені кошти, але нерідко – лише на декілька тижнів.

Тому досить важливим є питання: як заощаджувати гроші?

Найчастіше українці зберігають заощадження вдома або у банківському сейфі в доларах (40%) або в національній валюті (33%).

Вкладають гроші в нерухомість близько 17% опитаних, тоді як відкривають банківські депозити в гривнях або доларах лише 11% та 12% громадян відповідно.

Отже, банківський депозитний рахунок для збереження коштів, або ж банк заощаджень, обирає лише десята частина українців. У першу чергу це пов'язано зі значним зниженням ставок за гривневими та валютними вкладами протягом останніх років.

На початку цього року у Національному банку повідомили, що у 2021 спостерігатиметься подальше зниження ставок за гривневими депозитами, а ставки за валютними вкладами взагалі досягли мінімального рівня.

Якщо на кінець 2020 року середня ставка за гривневими депозитами складала 8,71% річних, а за валютними – 1,38% річних, то вже у лютому ці показники знизилися до 8,61% та 1,23% річних.

З урахуванням такої динаміки депозитних ставок українці все частіше надають перевагу зберіганню саме готівкових коштів у іноземній чи національній валюті вдома або ж у банківському сейфі (у банківській комірці).

Як же навчитися заощаджувати? Є декілька порад:

- поставити чітку мету (важливо розуміти, для чого саме відкладаються кошти);

- визначити часові межі (протягом якого часу мають бути заощаджені гроші для реалізації тієї чи іншої мети);

- визначити суму, яка буде відкладатися щомісяця;

- скоротити витрати (перш за все це стосується напрямків, які не є важливими чи першочерговими);

- планувати бюджет та вести облік доходів і витрат (це допоможе зрозуміти, як співвідносяться доходи з видатками, а також які з витрат можна зменшити).

Щоб стимулювати грамотний розподіл українцями власних коштів та допомогти клієнтам здійснювати накопичення, деякі банки пропонують послугу "Мобільні заощадження".

Мобільні заощадження – це онлайн-сервіс, який забезпечує клієнту цілодобовий доступ до його рахунків через систему інтернет-банкінгу з можливістю переказувати тимчасово вільні кошти з будь-якого власного карткового (основного) рахунку на рахунок мобільних заощаджень і навпаки.

При цьому не встановлюється мінімальна сума вкладу та не обмежується строк розміщення коштів.

І якщо на кошти, розміщені на картковому рахунку, як правило банками не нараховуються відсотки, то розміщення грошей на рахунку мобільних заощаджень дозволяє клієнту заробляти. Оскільки на залишок коштів на такому рахунку банк нараховує відсотки, близькі до ринкової ставки за депозитом.

Тобто мобільні заощадження – свого роду різновид вкладу на вимогу, що повертається банком у будь-який момент на першу вимогу вкладника.

Яку б модель формування заощаджень не обрала людина, варто пам'ятати – цей процес не лише дозволяє відкласти кошти для реалізації мети чи на "чорний день", а й покращує рівень самодисципліни споживача фінпослуг та стимулює його цілеспрямованість.