ДТП та європротокол за автоцивілкою: що потрібно знати

26.10.2020, 14:15
ДТП та європротокол за автоцивілкою: що потрібно знати - Фото
ДТП з європротоколом, depositphotos

Пригадайте, скільки часу ви гаєте у пробці, очікуючи поліцію через дрібну аварію. Навчіться економити час, оформляючи європротокол

За добу в Україні стається близько 440 дорожньо-транспортних пригод. За 2019 рік – це 160 тис. ДТП.

Страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (або просто автоцивілка) – це один з найпоширеніших видів страхування, обов’язковий для всіх автомобілістів. Автоцивілка приносить українським страховим компаніям 20% страхових премій від громадян. За 2019 рік ці страхові премії склали майже 4,3 млрд. грн, а сума сплаченого людям відшкодування становила понад 2 млрд. грн.

Лише в кожній шостій ДТП постраждали люди. Набагато частіше "постраждалим" є тільки автомобіль. З 2011 року у власників автомобілів, що потрапили у ДТП, є можливість швидко врегульовувати такі ситуації без виклику поліції та страхової компанії. Ця опція називається європротокол.

Європротокол – це спеціальний бланк повідомлення про ДТП. Він заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії. Заповнений бланк надається страховій компанії для виплати страхового відшкодування потерпілим.

Водіям необов’язково викликати поліцію і можна покинути місце ДТП одразу після складання європротоколу. Ба більше, відсутня адміністративна відповідальність за спричинення ДТП. Але європротоколом можна скористатися лише за умов, що:

  • водії-учасники ДТП не мають суперечок щодо її обставин і, зокрема, погоджуються, хто є винуватцем ДТП;
  • відсутні травмовані або загиблі люди;
  • водії-учасники ДТП мають чинні поліси автоцивілки. Зверніть увагу, що певні категорії осіб можуть не мати таких полісів, оскільки звільнені законом від обов’язку страхувати цивільно-правову відповідальність. Це, наприклад, учасники  бойових дій, особи з інвалідністю I групи. Відтак скласти з ними європротокол не можна  – треба скористатися традиційним шляхом та викликати поліцію;
  • у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.

Якщо хоча б одна умова не виконується, слід викликати поліцію для оформлення ДТП. Треба також зазначити, що страхове відшкодування у випадку європротоколу не може перевищувати 50 тис. грн. Відтак, якщо шкода, завдана автомобілю внаслідок ДТП, є значною, а вартість ремонту на СТО, на думку водія, перевищить цю суму, ДТП потрібно оформити за участі представників поліції.

Європротокол може заповнюватися у паперовому вигляді на спеціальному бланку, який видається при оформленні автоцивілки. Якщо цей бланк втрачено, треба звернутися з письмовою заявою до страхової компанії, яка має безкоштовно надати новий бланк. Рекомендації щодо заповнення європротоколу, зокрема, зображення схеми ДТП, можна знайти в інформаційних матеріалах Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ).

З 2017 року європротокол можна оформити також в електронній формі за допомогою Електронного Європротоколу, запровадженого МТСБУ. Водіям-учасникам ДТП знадобиться смартфон чи планшет з фотокамерою та доступом до мережі  Інтернет. Втім, якщо один із автомобілів має іноземну реєстрацію, а автоцивілка оформлена іноземною страховою компанією, слід використати паперовий бланк європротоколу або викликати поліцію.

Важливо пам'ятати, що у випадку, якщо ви оформили електронний поліс автоцивілки, то вам доведеться укладати лише електронний європротокол у випадку ДТП. Ви можете потренуватись укладати його ось тут.

Не пізніше 3 робочих днів з дати ДТП водіям необхідно звернутися до своїх страхових компаній з паперовими примірниками європротоколу. При складанні європротоколу в електронній формі повідомлення про ДТП страховикам відправляються автоматично.

Отже, якщо ви потрапили в ДТП та можете скористатися європротоколом, зробіть це і зекономте собі та іншим час.

Коментарі