Чи варто скаржитися, якщо фінансова установа допустила помилку?

29.09.2020, 17:11
Чи варто скаржитися, якщо фінансова установа допустила помилку? - Фото
захист прав споживачів, depositphotos.com

Вам неправильно нарахували відсотки за депозитом, або двічі стягнули одну й ту ж комісію за кредитом, чи відмовили у виплаті страхового відшкодування

Ситуація, коли, на вашу думку, банк, страхова чи фінансова компанія зробили помилку або несправедливо до вас поставилися – цілком можлива. Природньо, вашим першим питанням є: "Що робитипромовчати чи скаржитися?"

На жаль, багато хто обирає перший шлях. Опитування громадської думки показують, що багато українців мовчать, бо не знають, кому скаржитися, або не вірять, що фінансові установи виправлять свою неправоту. Тоді як інші люди вже мали негативний досвід зі скаргами, які ні до чого не призвели, окрім зіпсованих нервів, і не хочуть проходити через це ще раз.

Проте ситуація в Україні змінюється. В останні роки було прийнято декілька нових законів, які посилюють права споживачів фінансових послуг та надають регуляторам повноваження діяти в інтересах споживачів. Фінансові установи зараз більше хвилюються за свою репутацію, краще усвідомлюють, що їм потрібно дотримуватися законів, які захищають права споживачів, і швидше реагують на скарги.

Саме звернення (спочатку до фінансової установи, а потім до державного регулятора) є найбільш ефективним шляхом вирішення проблеми.

Фінансові установи ніколи самі не здогадаються, що вас щось не влаштовує, якщо ви не привернете їхню увагу до вашої проблеми. Уявімо ситуацію: вам неправильно нарахували відсотки за кредитом, а ви просто вирішили не робити черговий платіж, нічого при цьому не пояснивши банку. В результаті вам нарахували штрафні санкції – і  проблема не тільки залишилася невирішеною, але й зросла. Тому відстежуйте всі операції за вашими рахунками та звертайтеся, якщо вважаєте, що була зроблена помилка. Пам’ятайте, що вкрай важливо детально описувати всі

Правильно подати звернення дуже просто:

Крок 1: Зверніться до відділення установи, де  ви відкрили рахунок чи отримали іншу фінансову послугу. Зробіть це особисто або зателефонуйте на гарячу лінію, напишіть листа на електронну адресу чи до служби підтримки на сайті або у мобільному додатку установи та поясніть суть вашої проблеми.

Крок 2: Якщо після такого звернення проблему не вирішили, напишіть звернення на ім’я керівника фінансової установи з усіма деталями проблеми та віддайте його співробітнику установи (обов’язково переконайтеся, що там зареєстрували ваше звернення) або надішліть його рекомендованим листом.

Крок 3: Якщо установа не надала відповідь протягом 30 днів або отримана відповідь вас не задовольняє, необхідно звернутися зі скаргою до Національного банку України або, якщо ваше питання стосується професійного учасника ринку цінних паперів чи недержавного пенсійного фонду, – до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Крок 4: Якщо проблема все ще залишається невирішеною, розгляньте інші можливості. Якщо ваше питання є досить значним (за сумою тощо), ви завжди можете звернутися до суду. Іноді для вирішення проблеми ефективним є розміщення скарг у соціальних мережах. Пошукайте організації, де ви б могли врегулювати свій спір.

Отже, якщо у вас виникло спірне питання з фінансовою установою, негайно дайте їй про це знати. Подзвоніть, зверніться до неї електронною поштою або напишіть паперового листа. Багато питань вирішується навіть при першому усному зверненні до представника фінансової установи. Не думайте, що фінансові установи автоматично сприйматимуть ваші звернення негативно, адже їм необхідний зворотний зв’язок від вас для покращення послуг та підвищення лояльності клієнтів.

Коментарі