"Кешбек від держави". Як отримати податкову знижку

27.11.2020, 15:29
"Кешбек від держави". Як отримати податкову знижку - Фото
податкова знижка, ДФСУ

Майже кожен, хто користується банківською карткою, чув про кешбек. Та небагато хто знає, що подібний інструмент є і у держави – це податкова знижка.

Бонусні програми банків чи кешбек – доволі популярний вид винагороди, що надається банком клієнтам і стимулює їх частіше розраховуватися платіжними картками. Банк повертає клієнтам певний відсоток від тих коштів, які вони витратили на подорожі, розваги, покупки в супермаркетах чи аптеках, скориставшись карткою. Мета таких програм – підвищити лояльність клієнтів та, можливо, заохотити їх активніше користуватися іншими фінансовими продуктами банку.

Та небагато хто знає, що подібний інструмент є у держави – він називається податковою знижкою. Податкова знижка надається урядом, щоб стимулювати громадян придбавати певні послуги власним коштом. Це може бути самостійна оплата певних соціально значущих послуг (наприклад, навчання, лікування) або особисті довгострокові заощадження, які можуть у майбутньому знизити навантаження на державну систему соціального забезпечення (недержавне пенсійне забезпечення та страхування життя).

Як працює податкова знижка

Більшість громадян, які сплачують податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), можуть зменшити розмір доходу, із якого сплачується податок, на певні витрати. Оскільки ПДФО зазвичай утримують одразу під час виплати заробітної плати, то скористатися податковою знижкою та отримати відшкодування можна лише по завершенні року. Для цього людині необхідно подати податкову декларацію за рік, в якому були понесені відповідні витрати. Після цього держава повертає людині 18% (ставка ПДФО) від понесених витрат.

Наприклад, якщо батько сплатив за навчання доньки в університеті 20 тис. грн., то він може зменшити свої доходи (нараховану заробітну плату, що підлягала оподаткуванню) на цю суму та отримати від держави відшкодування 3 600 грн. (20 тис. грн*0,18).

Врахуйте, що загальна сума податкової знижки не може бути більшою за нараховану заробітну плату.

На які витрати поширюється "кешбек від держави"

Ви можете включити до податкової знижки, зокрема, такі витрати:

  • витрати на навчання (особисте та членів сім’ї) у закладах дошкільної, позашкільної, середньої, професійної та вищої освіти;
  • витрати на лікування (особисте та членів сім’ї) та придбання ліків;
  • витрати на державні послуги, пов'язані з усиновленням дитини, або оплату допоміжних репродуктивних технологій (ЕКО);
  • частину процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;
  • витрати на погашення основної суми та сплату процентів за пільговим іпотечним житловим кредитом на будівництво (придбання) доступного житла;
  • суму страхових платежів на користь страхової компанії за договорами довгострокового страхування життя (як за себе особисто, так і за членів сім’ї);
  • суму пенсійних внесків на користь недержавного пенсійного фонду за пенсійним контрактом (як за себе особисто, так і за членів сім’ї).

Вам потрібно детальніше дослідити особливості оформлення податкової знижки для відповідних категорій витрат (зокрема, страхових платежів та пенсійних внесків), аби дізнатися вимоги щодо того, що є прийнятними витратами, та які є обмеження. Тож, якщо понесені вами витрати будуть прийнятними, від їх загальної суми держава поверне вам 18%.

Для отримання такого відшкодування потрібно звернутися до податкового органу та надати документи, які підтверджують здійснення витрат (квитанції, договори тощо). При оплаті витрат за допомогою інтернет- або мобільного банкінгу завіряти роздруковану електронну квитанцію  печаткою банку потреби немає.

Слід пам’ятати, що податкова знижка "згорає" по завершенню року, який слідує за звітним: за знижкою на підставі витрат у 2019 році потрібно звернутися протягом 2020 року.

Коментарі