Права споживачів

Права споживачів фінансових послуг в Україні має повноваження захищати Національний банк як регулятор банківського сектору та небанківських фінустанов. Такими питаннями займається спеціально створений підрозділ НБУ – управління захисту прав споживачів фінпослуг.

Клієнтам банків та небанківських компаній важливо чітко розуміти, що таке права споживача та як регулюється їх захист.

В загальному значенні права споживачів – це важлива складова прав людини в цілому. Правові відносини у цій сфері в Україні регулюються законом "Про захист прав споживачів".

У сфері захисту прав споживачів фінпослуг НБУ як регулятор працює за трьома основними напрямками: проводить роботу зі зверненнями (скаргами) громадян; встановлює певні вимоги до фінустанов; здійснює нагляд за тим, як учасники ринку дотримуються відповідного законодавства (це закон "Про захист прав споживачів" та закон "Про рекламу").

Зокрема, у січні цього року Нацбанк постановою №7 затвердив вимоги до кредитних та депозитних договорів банків.

Тепер такі договори мають містити уніфікований та розширений опис послуги чи фінансового продукту. Якщо говорити про депозитні договори, то у них має вказуватися дата повернення вкладу, періодичність виплати відсотків, інформація про наслідки невиконання банком умов договору.

Що стосується кредитних договорів, то у них необхідно вказувати умови можливої зміни процентної ставки, вартість та перелік додаткових послуг, наявність інших платежів.

Кредитні та депозитні договори не можуть містити дрібного шрифту, а важливі цифрові показники (суми комісій, значення процентів, штрафні санкції) мають виділятися напівжирним шрифтом.

Крім того, регулятор заборонив банкам включати до договорів будь-які недобросовісні умови, що обмежують право споживача подати скаргу чи судовий позов.

Банкам було надано три місяці (перехідний період до 27 квітня) для приведення договорів у відповідність до нових вимог.

У планах Національного банку – введення подібних вимог і до небанківських фінустанов. Нерідко такі учасники ринку розміщують рекламу, що вводить споживачів фінпослуг в оману. Мова йде про рекламу кредитів "під 0%", неповне розкриття інформації про фінпослуги тощо.

Тому небанківські фінустанови будуть зобов'язані розкривати повну інформацію про послуги (у тому числі про мікрокредити) в рекламі, а також вказувати у договорах реальну вартість позик та надавати споживачам інформацію про наслідки невиконання умов договорів.

У Нацбанку зазначають, що споживачі фінпослуг нерідко через недостатню поінформованість чи низький рівень фінансової грамотності потрапляють у складні фінансові ситуації, порушують умови договорів та не можуть виконати свої зобов'язання. Тому встановлюючи нові вимоги до учасників ринку, регулятор намагається удосконалити захист прав споживачів та мінімізувати можливі негативні наслідки, які можуть виникати під час користування фінансовими послугами.