"Що в гаманці" у інвестора Glovo

09.04.2021, 12:43
"Що в гаманці" у інвестора Glovo - Фото
Макс Філіпов Liga.net

Він допомагає іншим примножити свої мільйони завдяки інвестиціям в динамічні стартапи Європи та США. Але свої гроші інвестує в зовсім інші інструменти

ЛІГА.Money розпочинає цикл інтерв'ю "Що у вашому гаманці" з відомими людьми, які працюють у сфері фінансів і щодня допомагають заробити та заощадити іншим свої мільйони. Ми заглядатимемо у їхній гаманець, щоб дізнатись, куди вони самі вкладають свої кошти, чи користуються кредитами та кому довіряють? 

Першим нашим співрозмовником став Макс Філіппов, керуючий партнер GR Capital. Це керівник українського венчурного інвестиційного фонду, який керує портфелем на 85 мільйонів доларів США. Фонд інвестує в інноваційний технологічний бізнес в ЄС, Великобританії та США. У цьому портфелі, зокрема, присутні п’ять компаній єдинорогів, ринкова оцінка яких перевищує 1 мільярд доларів. У портфелі фонду є компанії Glovo, Deliveroo, Lime, Sennder, McMakler.

GR Capital інвестує в компанії, що вже працюють і залучають фінансування на свій подальший розвиток та масштабування бізнесу. У фонду є досвід інтеграції зарубіжних стартапів в Україні. Наприклад, іспанський стартап Glovo.

В квітні 2021 року компанія Deliveroo (піонер технології dark kitchen), що є в портфелі фонду вийшла на IPO, а Glovo залучив черговий раунд фінансування на 450 мільйонів євро, який допоможе йому розширити свою службу швидкої доставки і продуктові операції в Європі.

 — Коли і як ви заробили, та як витратили свої перші гроші?

 — Перші гроші я заробив, працюючи ріелтором, на початку 2008 року. Я шукав роботу, починаючи з другого курсу університету, і знайшов її в ріелторському агентстві. Нерухомість в Києві тоді коштувала шалених грошей, я допоміг продати 1к квартиру в районі Інституту Хімії на вул. Харківське шосе за $110 тисяч. Ріелтори тоді отримували 5%, і я вже уявляв собі $5 тисяч в кишені, але агентство дало $ 650, тому що я був новачком в компанії. Я дуже на них образився, з тих пір завжди обговорюю умови до будь-якої угоди. Але я зрозумів, що сама ідея посередництва мені дуже зайшла.

 — Ви вважаєте себе заможною людиною? Як би ви взагалі охарактеризували поняття заможності?

 — В першу чергу, це баланс потреб і можливостей. Я вважаю заможною людиною ту, яка може не перейматися заробітком коштів, і при цьому задовольняти свої потреби до кінця життя. Я цього балансу ще не досяг.

 Як стати заможним: заробляти більше, чи витрачати менше?

— Це баланс.

Яка ваша найбільш та найменш вдала інвестиція в фінансовому сенсі?

 — Найбільш вдалі — мої інвестиції в нерухомість в Києві. Найменш вдала — гра на фондовому ринку США з плечем чотирьох.

— Заради чого можна витрачати більше, ніж заробляєте?

— Взагалі, не варто цього робити, але іноді можна витрачати на якісну освіту та саморозвиток, адже це дасть можливість заробляти більше в майбутньому. Реінвестиції в себе завжди приносять прибуток.

— Як ви ставитеся до кредитів?

— Це спосіб досягти чогось швидше, ніж ти на це заслуговуєш. Можна використовувати кредит винятково тоді, коли у тебе є чіткий план його використання та обслуговування. Треба розуміти, як він допоможе тобі заробляти більше у майбутньому. Наприклад, кредит під низьку ставку на авто, яке збільшує дохід твого бізнесу — нормально. А от кредит на більш дороге приватне авто, ніж ти можеш собі дозволити — ні.

— Якщо треба позичити гроші, ви в кого позичите? А в кого ви не позичатимете за жодних обставин?

— Позичу у близьких людей. В Україні майже відсутні законні механізми повернення кредитів, що робить їх дуже дорогими. Тому позичати можна у тих, хто тобі довіряє, і може надати гроші під здорові відсотки.

 Скільки грошей ви би радили відкладати (якщо би радили, звісно)?

— Авжеж, з кожного доходу не менше 10%, в ідеалі 20-30%. Але ці заощадження не варто тримати під подушкою чи в банці в городі. Необхідно вкладати в активи, що зростають вище інфляції.

— Це які інструменти, де безпечно тримати гроші в Україні? У що вкладаєте особисто ви?

— Нерухомість, але за умови гарного аналізу всіх факторів. Вкладаючи в квартиру на "етапі котловану", потрібно знати, що будинок точно завершать та запустять в експлуатацію. Окрім того слід розуміти, що вартість цієї квартири чи комерційної нерухомості, щонайменше, не зменшиться за 5-10 років. А краще, збільшиться, якщо поруч з домом збудують станцію метрополітену.

— В які інструменти ви би вклалися, аби вони з’явилися в Україні?

— Акції публічних компаній розвинених країн.

— У що варто вкладатися людині з доходом 1-1,5 тис доларів на місяць? Як би ви розпорядилися такою сумою щомісячного доходу?

— Вчився би, щоб заробляти більше.

— Як ви ставитеся до звички українців інвестувати все у нерухомість? Чи дійсно кілька квартир хороший актив?

— Вкладати все у нерухомість — погано. Нерухомість треба купувати дешево і здавати в оренду дорого, для цього треба вкладати вибірково та на базі дуже ретельного аналізу. Якщо об'єкт вашої нерухомості після всіх витрат на його підтримку приносить менше 8% річних, то не варто цим займатися. Краще через міжнародних брокерів вкластися в індекси бірж розвинених ринків. Також треба зважати на довгострокові тренди зростання чи падіння окремих ринків нерухомості.

Наприклад, у 2013-2014 рр. київська нерухомість здешевшала на 25-40%. А ще раніше був 2008 рік, коли ціна квартири за декілька місяців могла стати вдвічі дешевшими.

— Чи порадили би ви вкладатися в закордонні інвестиційні фонди? Чи вкладаєте ви кошти в такі фонди ?

— У фонди є сенс вкладатися, якщо маєте хоча б $1 млн активів, тому що тоді можна вкласти хоча б $100—200 тисяч. ЗА менших сум витрати на структурування портфелю та комісії навряд чи покриються за рахунок прибутку з цих фондів.

— Як має виглядати оптимальна валютна корзина заощаджень?

— Точний розподіл залежить від ваших довгострокових цілей. Зрозуміло, що долари США та євро мають бути основою, як найбільш стабільні і ліквідні валюти.

— Що допомагає вам ухвалювати правильні фінансові рішення?

— Освіта, спілкування з найуспішнішими інвесторами та отримання свіжої інформації з першоджерел, які важкодоступні пересічним людям.

Коментарі