Потрапити в ДТП і врегулювати самостійно: як європротокол економить час водіям?

06.07.2021, 11:50
Потрапити в ДТП і врегулювати самостійно: як європротокол економить час водіям? - Фото
Ілюстрація: ЛІГА Money

Навчіться оформлювати європротокол і зможете економити свій час та час інших учасників дорожнього руху

Пригадайте, скільки часу ви гаєте у заторі, коли водії авто очікують поліцію через дрібну аварію. Цього можна було б уникнути, якби учасники ДТП врегульовували спір без участі поліції.  Сьогодні подкаст "Особисті фінанси: знаю та розумію" саме про це.

Цикл подкастів "Особисті фінанси: знаю та розумію" підготовлено ЛІГА.Money спільно з Громадським Радіо та проектом USAID "Трансформація фінансового сектору"

Прослухати подкаст (7 хв)

За добу в Україні трапляється близько 460 ДТП. За 2020 рік їх було понад 168 000. Основна причина – порушення правил маневрування.

Поліс цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (або просто автоцивілка) є обов’язковим для всіх автомобілістів. І саме за ним виплачується відшкодування у разі ДТП.

Лише в кожній шостій ДТП є постраждалі. Набагато частіше шкоду завдають лише автомобілю. Вже 10 років у власників автомобілів, що потрапили у ДТП, є можливість швидко врегульовувати такі ситуації без виклику поліції та судового розгляду. Ця опція і називається європротокол.

Як він працює?

Європротокол – це спеціальний бланк повідомлення про ДТП. Його заповнюють водії-учасники ДТП на місці аварії. Там вказують дані учасників ДТП та малюють опис-схему аварії. Заповнений бланк подають страховій компанії разом із стандартним пакетом документів, щоб отримати відшкодування.

Тобто вам не обов’язково викликати поліцію і ви можете залишити місце ДТП одразу після того, як складете європротокол. Більше того, відсутня адміністративна відповідальність за спричинення ДТП. Отже, жодних штрафів від поліції за порушення правил дорожнього руху і жодних судових розглядів. Адже у випадку оформлення європротоколу учасники самостійно визначають винуватця ДТП і рішення суду з цього приводу не потрібне.

Коли можна скористатися європротоколом?

Є декілька умов.

  • По-перше, водії-учасники ДТП не повинні мати суперечок щодо обставин аварії і погоджуються, хто є винуватцем ДТП;

  • Внаслідок ДТП немає травмованих або загиблих людей;

  • В учасників ДТП є чинні поліси автоцивілки. Перевірити їх можна на сайті МТСБУ за номером поліса або за номером авто. Зверніть увагу, що певним категоріям людей закон дозволяє не мати таких полісів. Це, наприклад, учасники  бойових дій, люди з інвалідністю першої групи. Відтак скласти з ними європротокол не можна, треба скористатися традиційним шляхом врегулювання та викликати поліцію;

  • Ще одна умова для складання європротоколу – у водіїв мають бути відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.

Якщо хоча б одна з цих умов не виконується, слід викликати поліцію для оформлення ДТП. 

Яку суму відшкодує страхова у випадку європротоколу?

Cтрахове відшкодування у випадку європротоколу не може перевищувати 50 000 грн. Відтак, якщо шкода, завдана автомобілю внаслідок ДТП, значна, а вартість ремонту, на думку водія, перевищує цю суму, ДТП потрібно оформити за участі представників поліції.

Як можна оформити європротокол?

Документ ви можете заповнювати у паперовому вигляді на спеціальному бланку, який видається під час оформлення автоцивілки. Якщо ви цей бланк втратили, зверніться з письмовою заявою до страхової компанії, яка має безкоштовно надати новий бланк. Рекомендації щодо заповнення європротоколу, зокрема, щодо зображення схеми ДТП, можете знайти в інформаційних матеріалах на сайті Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ).

Чи можна оформити європротокол онлайн?

Так. З 2017 року європротокол можна оформити також в електронній формі. Для цього обом учасникам ДТП слід зайти на сайт МТСБУ та авторизуватись, вказавши номер авто, а також номер страхового поліса. Також слід обрати найбільш відповідну схему аварії або завантажити намальовану власноруч. Сюди ж слід завантажити фото з місця аварії з різних боків. Після заповнення європротокол автоматично надсилається до страхової компанії винуватця ДТП та страхової компанії потерпілого. Потім подання заяви та документів до страхової компанії відбувається у стандартному режимі.

Втім, якщо один із автомобілів має іноземну реєстрацію, а автоцивілка оформлена іноземною страховою компанією, слід використати паперовий бланк європротоколу або викликати поліцію.

Важливо пам'ятати, що у випадку, якщо ви оформили електронний поліс автоцивілки, вам доведеться укладати лише електронний європротокол у випадку ДТП. 

Укладення електронного європротоколу не звільняє вас від обов’язку протягом 3 днів з моменту аварії звернутись до страхової компанії винуватця аварії і подати заяву про страхову подію. Також пам’ятайте, що ремонтувати авто до моменту огляду пошкоджень не можна. 

Отже, якщо ви потрапили в ДТП та можете скористатися європротоколом, зробіть це і зекономте час собі та іншим.

Коментарі