Як отримати відшкодування збитків в ДТП, якщо винуватець не має поліса автоцивілки

30.05.2021, 19:16
Як отримати відшкодування збитків в ДТП, якщо винуватець не має поліса автоцивілки - Фото
відшкодування за автоцивілкою

Коли можна скористатись європротоколом для врегулювання ДТП, а коли краще викликати поліцію?

Говоримо про це сьогодні у подкасті "Особисті фінанси: знаю та розумію" 

Цикл подкастів "Особисті фінанси: знаю та розумію" є спільним проєктом ЛІГА.Money, Громадське Радіо та Проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Прослухати подкаст (6 хв)

 Що таке автоцивілка?

Автоцивілка – це поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. Водій повинен купити такий поліс до реєстрації авто, але не пізніше ніж через 10 днів після придбання. Автоцивілка покриває витрати завдані з вини винуватця аварії. Якщо власник полісу в'їде в інше авто, його страхова компанія оплатить ремонт постраждалого автомобіля або кількох авто та лікування його водія і постраждалих пасажирів.

Максимальна сума відшкодування становить: за збиток завданий майну (авто) – 130 тис. грн, життю та здоров’ю громадян – до 260 тис грн на кожну особу. Поліс автоцивілки не дає вам права отримати компенсацію на ремонт власного авто. Така можливість є за договором КАСКО. Якщо в ДТП винні обидва водії – компенсацію виплачують обидві страхові компанії, залежно від встановленої в суді пропорції вини.

Як діяти постраждалому у разі ДТП?

У МТСБУ зазначають, що на дорозі трапляються різні ситуації, серед яких і такі, коли в ДТП потрапляють водії без полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. Адже є пільговики, що не зобов'язані укладати договір автоцивілки за законом, а є ще й громадяни, які цим законом просто нехтують. 

Якщо винуватець ДТП не має поліса автоцивілки, а у вас, постраждалої сторони, такий поліс є, то ви отримаєте відшкодування від МТСБУ. Але це можливо в тому випадку, якщо винуватець не втік з місця ДТП. Якщо ж поліса немає у жодного з учасників ДТП, відшкодування проводиться тільки в судовому порядку.

Щоб отримати відшкодування з фондів МТСБУ, вам необхідно звернутися до бюро та надіслати повідомлення про ДТП у будь-якій зручній формі – електронною поштою у чи паперовому вигляді.

Зразок повідомлення можна знайти на сайті МТСБУ. Повідомлення про ДТП ви маєте надіслати до МТСБУ невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня дорожньо-транспортної пригоди. Важливо до прибуття експертів МТСБУ зберігати авто в тому ж стані, у якому воно знаходилося після ДТП і не ремонтувати самостійно. Після надання необхідних документів МТСБУ проводить виплату з фонду захисту потерпілих.

Як часто на дорогах України трапляються ДТП?

За 2020 рік у країні трапилося понад 168 тисяч пригод на дорозі, це дещо більше, ніж у 2019 році. Кількість аварій, у яких постраждали люди, – понад 26 100. Кількість загиблих – 3 541 особа, травмованих – майже 32 000. Основна причина ДТП у 2020 році – порушення правил маневрування.

Скільки таких пригод врегульовуються без виклику поліції?

З використанням європротоколу (тобто без виклику поліції) в Україні врегульовується понад 35% ДТП. Це так звана процедура спрощеного врегулювання. Європротокол – це спеціальний бланк повідомлення про ДТП. Його  заповнюють водії-учасники пригоди на місці аварії. Заповнений бланк надають страховій компанії для виплати відшкодування. Можна також заповнити електронний європротокол. Для цього обом учасникам ДТП слід зайти на сайт МТСБУ та заповнити дані про себе, авто та обставини ДТП, завантажити фото аварії та пошкоджень та обрати найбільш відповідну схему аварії, або намалювати її самостійно та завантажити на сайт. Після цього електронний європротокол автоматично надсилається страховій компанії винуватця ДТП та постраждалого. Однак потерпілому все одно слід додатково звернутись до страховика і подати заяву про відшкодування. Зазвичай відшкодування за європротоколом потерпілі отримують вдвічі швидше, ніж коли врегульовують подію у загальному порядку. Адже у цьому випадку не потрібно звертатись до суду чи отримувати довідку з поліції.

Коли можна скористатися європротоколом?

Це можна зробити у таких випадках:

  • коли водії-учасники ДТП не мають суперечок щодо обставин пригоди і погоджуються, хто є винуватцем ДТП;
  • Коли відсутні травмовані або загиблі люди;
  • Коли водії-учасники ДТП мають чинні поліси автоцивілки. Деякі люди можуть не мати таких полісів, оскільки звільнені законом від обов’язку страхувати цивільно-правову відповідальність. Це учасники бойових дій, люди з інвалідністю першої групи та деякі інші. Скласти з ними європротокол не вдасться, у такому разі треба викликати поліцію;
  • також європротоколом можна скористатися, якщо водії не перебувають в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або не перебувають під впливом лікарських препаратів.

І якщо бодай одна з цих умов не виконується, слід викликати поліцію для оформлення ДТП. За даними Патрульної поліції, найбільше ДТП трапляється у п'ятницю, а найменше – у неділю. Про це свідчить статистика 2019 і 2020 років.

Бажаємо вам безпечної дороги сім днів на тиждень, а пригоди нехай будуть не в дорозі, а наприклад, під час відпустки.

 

Коментарі