Як не стати жертвою шахраїв, користуючись банкоматом (подкаст)

26.05.2021, 13:49
Як не стати жертвою шахраїв, користуючись банкоматом (подкаст) - Фото
як не стати жертвою шахраїв

Як протидіяти шахрайству? Що таке скімінг? Про все це говоримо сьогодні в подкасті "Особисті фінанси: знаю та розумію"

Цикл подкастів "Особисті фінанси: знаю та розумію" є спільним проєктом ЛІГА.Money, Громадське Радіо та Проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Прослухати подкаст (5 хв)

Почнемо з того, скільки в Україні банкоматів і в чому може бути небезпека? 

За даними Національного банку, на 1 жовтня 2020 року в Україні працювало близько 18 700 банкоматів, з них 10,6% – депозитні (з функцією прийому грошей). 

Під час користування банкоматом потрібно бути уважним, щоб не стати жертвою шахраїв. Кіберполіція попереджає, що аферисти нерідко прикріплюють до банкоматів приховані пристрої, щоб заволодіти коштами українців. 

Як це працює?

Один із найпопулярніших видів такого шахрайства – скімінг (від англійського skimming – знімати). Це вид шахрайства з банківськими картками, коли зловмисники прикріплюють до банкоматів приховані пристрої, які зчитують інформацію з магнітних стрічок карт: ім’я, номер, термін дії, коди CVV2/CVC2. Отримані дані вони використовують для виготовлення дублікатів карт, за допомогою яких потім знімають готівку.

Про один із таких випадків у березні 2020 року розповіла кіберполіція. Організована злочинна група завдала понад 1,5 млн грн збитків одному з державних банків. Зловмисники виготовляли спеціальні пристрої, які копіювали дані магнітних стрічок банківських карт. Ці пристрої фігуранти встановлювали у картоприймач банкоматів. Також вони встановлювали мінікамери, направлені на клавіатуру, та записували введення PIN-кодів карток. Учасники групи виготовляли дублікати карт, з яких знімали готівку. Таких операцій вони здійснили близько 4000. Підозрюваним загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

Частіше такий вид шахрайства відбувається з картками, які оснащені тільки магнітною стрічкою. Картки з чіпом (або безконтактні картки) захищені набагато краще. Фахівці Української асоціації міжбанківських платіжних систем радять використовувати саме їх.

 Які ще є види шахрайства з банкоматами?

Один із найпростіших способів такий: шахраї ліплять клейку стрічку в слот для видачі купюр. Гроші застрягають і люди, не дочекавшись купюр, ідуть, втрачаючи в середньому близько 2000 грн. Наприклад, у 2019-му році зафіксовано 193 таких випадки. 

Також поширеним є шимінг – це крадіжка даних з платіжної картки за допомогою непомітної тонкої гнучкої плати. Як це працює? Шимери, на відміну від скімерів, непомітні: тонка гнучка плата вставляється через щілину картридера банкомату й зчитує дані введених карток. Даних магнітної смуги та PIN-коду достатньо для виготовлення дублікату картки (так званого "білого пластику") та заволодіння коштами власника рахунка.

Що робити, якщо ви стали жертвою шахраїв?

Якщо ви виявили, що банкомат видав не всю суму грошей, або вам згодом надійшло повідомлення про зняття коштів з вашого рахунку, якого ви не здійснювали, слід терміново зателефонувати до банку, повідомити про шахрайство з вашою карткою. Також слід повідомити в поліцію, що хтось заволодів даними вашої картки. За законодавством і правилами роботи платіжних систем, банки зобов’язані провести розслідування фактів шахрайства. І якщо провини клієнта немає – повернути йому гроші. Зазвичай банки намагаються встановити, чи не передавали ви картки іншим особам, наприклад, касиру під час оплати на касі. Як стверджують клієнти – питання повернення коштів розв’язується індивідуально і залежить від історії стосунків клієнту з банком. 

Як протидіяти шахрайству?

Аби мінімізувати ризики викрадення грошей з карти, у кіберполіції радять:

  • користуватися банкоматами, розташованими у відділеннях банків, гіпермаркетах та освітлених, багатолюдних місцях, де складно непомітно встановити сторонні прилади;
  • уважно оглядати банкомат перед використанням. Якщо помітна невідповідність елементів за кольором або підозрілі деталі, то краще скористатися іншим банкоматом;
  • не можна повідомляти нікому дані банківської карти (особливо номер CVV та PIN-код);
  • не варто передавати карту стороннім особам під час розрахунків в закладах харчування, магазинах тощо;
  • під час введення PIN-коду потрібно прикривати клавіатуру рукою. Це допоможе запобігти крадіжці карткових даних за допомогою прихованих відеокамер.
  • намагайтеся знімати гроші в перевірених місцях і знайомих вам банкоматах, адже можна натрапити на фальшивий банкомат. 
  • періодично змінюйте PIN-код, зокрема обов’язково змініть його після того, як отримали картку від банку (така операція передбачена в банкоматі). Зазвичай, працівники банку просять це зробити одразу після отримання картки, тому не нехтуйте цим проханням. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до працівника банку.
  • обов’язково підключіть sms-інформування та звертайте увагу на push-повідомлення, що надходять вам від банку.

Будьте пильні і нехай ваші гроші примножуються!

 

Коментарі