Фінансові піраміди: як їм протистояти (подкаст)

05.05.2021, 12:54
Фінансові піраміди: як їм протистояти (подкаст) - Фото
як не стати жертвою фінансової піраміди

Як не стати жертвою шахраїв, які пропонують надприбуткові інвестиції? Як розпізнати фінансову піраміду та перевірити, кому ви довіряєте гроші?

Цикл подкастів "Особисті фінанси: знаю та розумію" є спільним проєктом ЛІГА.Money, Громадське Радіо та Проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Прослухати подкаст (5 хв)

Майже всі колись чули про фінансові піраміди. Суть їхня проста: люди несуть гроші до такої піраміди, розраховуючи отримати надприбутки, як обіцяє реклама. Дехто не здогадується, що має справу з пірамідою. А є й такі, що добре розуміють, як влаштований цей бізнес. Однак несуть туди свої гроші, розраховуючи що встигнуть забрати їх до краху піраміди. І спочатку все саме так і працює – "старим клієнтам" виплачують великий дохід за рахунок грошей від нових клієнтів. Це працює як реклама, люди довіряють і несуть ще більше грошей. Це триває до краху піраміди, коли горе-бізнесмени зникають з грошима, а горе-вкладники оббивають пороги поліції. Чому ж люди досі "клюють" на цей гачок? Саме про це сьогодні і поговоримо.

Протягом останніх ста років по всьому світу виникало і йшло у небуття багато фінансових пірамід. Українці ставали жертвами багатьох з них, і, напевно, найвідомішою була МММ.

Цю піраміду створили на початку дев'яностих, її назва – це абревіатура імен засновників – Сергія Мавроді та його родичів. Вона випускала так звані "акції" з обіцянками доходу від 1 000% до 30 000% на рік. Акції активно рекламувались на телебаченні з гаслом "сьогодні вони дорожчі, ніж вчора". Також Сергій Мавроді пропонував людям купувати квитки (а насправді прості папірці) з його обличчям, знову обіцяючи високий дохід. Першим вкладникам виплачували відсотки за рахунок коштів, вкладених новими ошуканими вкладниками. Коли піраміда залучила понад п'ять мільйонів вкладників, уряд нарешті втрутився і закрив її. МММ завдала мільярдних збитків вкладникам.

Піраміди існують і в наш час. У серпні минулого року Служба безпеки України повідомила про блокування фінансової піраміди, вкладниками якої встигли стати більше 600 тисяч громадян. За інформацією СБУ, зловмисники привласнили більше 250 мільйонів доларів США.

Як розпізнати піраміду?

Є два ключових фактори, які вирізняють фінансову піраміду з-поміж інших чесних фінансових установ.

Перше – це обіцянка виплатити надприбуток. Наприклад, якщо максимальна ставка за депозитом у гривні на 12 місяців становить 11% річних, то тут можуть пропонувати 30% річних або навіть вдесятеро більше.

Друге – часові обмеження. Зазвичай вкласти гроші пропонують в рамках акції, строк якої дуже невеликий. Мета – змусити людину панікувати і поспішати з рішенням.

Чому з’являються нові фінансові піраміди?

Відповідь проста. Люди продовжують в них вірити і вкладати гроші. Через низьку фінансову грамотність та надмірну довіру порадам близьких людей. Мовляв, "кум розказав про вигідну тему для інвестицій, а він знає, про що говорить".

Та насправді причиною є жага легкої наживи та лінь. Хочеться вкласти гроші і нічого не робити, не перевіряти документи, не шукати інформацію про компанію в інтернеті. А просто швидко й легко заробити гроші. 

Ця історія нагадує сцену з Буратіно, коли він закопав монетки на полі чудес, в надії, що з них виросте грошове дерево. Шахраї вдаються до різних маніпуляцій та психологічного тиску і спекулюють фінансовими фактами. Адже люди вірять тому, хто нібито знає більше, ніж вони.

Як не стати учасником фінансової піраміди.

По-перше, не ухвалюйте швидкого рішення "на емоціях". Дайте собі час обдумати, що саме вам пропонують. Навіть якщо пропонує друг чи родич. Може саме вам доведеться переконувати його не ризикувати грошима сім’ї.

По-друге, ретельно вивчіть суть інвестиції та знайдіть якомога більше інформації про компанію та її проєкт. Як це зробити? Пошукайте на сайті дані про компанію та її ліцензії. Якщо у формі власності компанії вказано, що це ТОВ чи приватний підприємець – жодного права залучати кошти в населення така компанія не має.

Хто може залучати гроші населення

Право залучати кошти в населення в Україні мають лише банки та кредитні спілки. Жодні інші компанії робити це не мають права. Перевірити, чи є така компанія в переліку діючих банків чи кредитних спілок слід на сайті НБУ, або зателефонувавши до гарячої лінії НБУ. Зазвичай фінансові піраміди офіційно не зареєстровані або не мають жодних ліцензій або мають дозволи на іншу діяльність.

Хто стоїть за фінансовою пірамідою

Третім фактором є перевірка даних та історії засновників/власників компанії. На сайті має бути вказано, кому належить компанія. Пошукайте інформацію про цю людину в інтернеті. Не знайшли? А тепер подумайте, чи довірили би ви цій уявній людині свої гроші?

Пам’ятайте, що красивий офіс і купу працівників можна найняти за один день і звільнити за один день. Якщо компанія фіктивна.

Перевірте на сайтах фінансових регуляторів (Нацбанку та Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку), чи знають вони щось про такі інвестиції/компанії та чи отримували якісь скарги щодо них. Якщо сумніваєтеся, напишіть запит до регулятора. Краще зайвий раз переконатись у законності діяльності компанії, ніж втратити заощадження.

А якщо в інтернеті є позитивні відгуки і сусід уже вклав туди гроші?

Не орієнтуйтесь тільки на схвальні відгуки в інтернеті. Їх можуть писати працівники самої фінансової піраміди. Запитайте у себе: а який вид бізнесу здатний принести вам 100% доходу на рік? А крім цього ще й прибуток власникам. І не дозволяйте ввести себе в оману розповіддю про інноваційні бізнес-схеми, які вперше застосували саме в цій компанії. 

Остання з викритих кіберполіцією фіктивних компаній вводила клієнтів в оману, залучаючи від них кошти і обіцяючи придбати на них криптовалюту. Звісно, жодного права на здійснення таких операцій у компанії не було. Як і наміру, щось купувати для клієнтів. "Ділки" просто скористались ажіотажем навколо зростання вартості деяких криптовалют і бажанням людей вкласти туди свої гроші. Зловмисникам загрожує до восьми років тюремного ув’язнення, та чи повернуть ошуканим клієнтам гроші – поки незрозуміло.

Подумайте, чому власники компанії не вкладають свої кошти у таку вигідну схему, натомість готові платити шалені відсотки вам. Те, що звучить занадто добре, щоби бути правдою,  найімовірніше, є брехнею.

А можна швидко перевірити компанію або сайт на чесність? 

Перевірити сумнівний сайт, номер телефону або банківську картку можна на сайті кіберполіції у розділі Стоп Фрауд, тобто Стоп шахрайство. Але навіщо доводити аж до цього і ризикувати власними коштами та погоджуватися на відверто незаконні схеми? Ваші гроші краще за вас не збереже ніхто.

Використовуйте безпечні та законні шляхи отримання пасивного доходу. І нехай піраміди для вас асоціюються з відпочинком десь в Єгипті, а не з втраченими коштами, нервами та можливостями.

Коментарі