Що таке кредитна історія та чому її варто перевіряти (подкаст)

28.04.2021, 12:58
Що таке кредитна історія та чому її варто перевіряти (подкаст) - Фото
перевірка кредитної історії

Як бути, коли на ваше ім’я оформлено кредит, який ви не брали, та де перевірити таку інформацію? Про це в подкасті "Особисті фінанси: знаю та розумію"

Цикл подкастів "Особисті фінанси: знаю та розумію" є спільним проєктом ЛІГА.Money, Громадське Радіо та Проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Прослухати подкаст (5 хв)

Кожна людина, яка бодай раз у житті брала кредит, має позитивну або негативну історію відносин з банком. Наприклад, вчасно або невчасно вносила регулярні платежі. Це і є кредитна історія. Якщо вона погана, ви можете потрапити у категорію небажаних позичальників. І коли прийдете до банку, вам у кредиті відмовлять. 

Кредитні історії зберігаються у спеціальних установах – Бюро кредитних історій. 

Сторонні люди не можуть переглянути ваш документ, на це маєте право ви або фінансова установа, якій ви це дозволили у письмовій формі. 

У кредитних історіях зібрана інформація про ваші фінансові взаємовідносини з банками. 

У кожній історії є кредитний рейтинг. Це показник, який відображає вашу благонадійність. В документі є дані про суми та час ваших позик. Написано, чи вчасно ви повернули борги та чи отримували відмови, коли зверталися за кредитами. У розділі "Реєстр запитів" видно, хто, коли і навіщо цікавився вашою кредитною історією.

Банкам та іншим фінансовим установам важливо зрозуміти, чи надійний ви позичальник. Перевіривши вашу кредитну історію, банк вирішує: давати кредит чи ні. Позитивна кредитна історія підтверджує вашу платіжну дисципліну.

Бюро зберігає інформацію про вас упродовж 10 років, якщо йдеться про кредити і упродовж трьох років якщо йдеться про запити від фінансових установ.

Основну інформацію до кредитної історії вносять банки, фінансові компанії і кредитні спілки. Банк може передавати дані одночасно декільком бюро, з якими співпрацює.

В Україні зареєстровано сім таких бюро. Реально працюють і мають значну кількість даних лише чотири:

 • Українське кредитне бюро. 

 • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій. 

 • Міжнародне бюро кредитних історій. 

 • Українське бюро кредитних історій. 

Додатково до цих установ є ще Кредитний реєстр Національного банку. Він збирає інформацію про кредити на суму від 500 тисяч грн. 

Як знайти і перевірити свою кредитну історію?

Раз на рік бюро зобов’язане безкоштовно надати вам до неї доступ. Для цього вам слід звернутись у бюро з паспортом, ідентифікаційним кодом та їх копіями, а також заявою (зразок знайдете на сайті бюро). 

Додаткова перевірка кредитної історії коштує 50 грн. Також можна оформити підписку і перевіряти кредитну історію безліч разів або замовити послугу "SMS-контроль". 

Якщо хтось спробує незаконно оформити кредит на ваше ім’я, ви отримаєте сповіщення і зможете негайно відреагувати. Це коштуватиме вас від 90 до 350 гривень на пів року. Ціна залежить від бюро.

Тож тепер, коли ви знаєте свою кредитну історію, ви зможете:

 • встановити контроль за інформацією про себе;

 • зрозуміти причину відмови в кредиті;

 • виявити можливе шахрайство з вашими даними;

 • виправити недостовірність кредитної історії.

Коли переглядатимете вашу кредитну історію, зверніть увагу на кілька речей:

 • Чи відповідає дійсності кількість кредитів, які ви брали.

 • Який статус кожного кредиту: закритий чи відкритий.

 • Якщо у вас були прострочки за кредитами, у графіку погашень вони будуть виділені іншим кольором. Буде вказано суму та наскільки ви запізнилися з платежем. Перевірте ці дані!

 • А також, чи вірно вказані ваші дані та кредитора.

 • І якщо ви втратили паспорт – чи стоїть про це позначка.

Перевіряти такі дані важливо, адже в кредитній історії може бути помилка. І буде прикро, якщо це псуватиме вашу репутацію перед банком. Закон дозволяє вам оскаржити дані в кредитній історії. 

Як бути, якщо в кредитній історії зазначено кредит, якого ви не брали?

Якщо у вашій кредитній історії є кредит, якого ви не брали, або запит який ви не погоджували, в такому випадку вам потрібно повідомити бюро про помилку, а там протягом п’яти робочих днів з’ясують що до чого. Якщо помилка справді є, бюро її виправить. Якщо інформація залишиться без змін, звертайтеся до вашої фінансової установи за роз’ясненнями. Але якщо і там не знайдете відповіді, звертайтесь до Нацбанку або до суду. 

А ще може так статися, що ви ніколи не оформлювали жодних кредитів, а кредитна історія у вас вже є.

По-перше, це може статися, бо хтось звернувся за кредитом від вашого імені. А, по-друге, якщо хтось використав підроблені або вкрадені документи. Таким чином шахраї можуть оформити кредит на людину, яка і гадки про це не має. Тож будьте пильними, і нехай ваша історія буде не тільки кредитною, але і щасливою.

Коментарі