Банк змінив умови за виданим кредитом: як бути? (подкаст)

29.04.2021, 13:36
Банк змінив умови за виданим кредитом: як бути? (подкаст) - Фото
Ілюстрація: ЛІГА Money

Настав час вносити черговий платіж за кредитом і виявилося, що банк нарахував вам додаткову комісію. Розбираємось у подкасті, чи має банк на це право

Цикл подкастів "Особисті фінанси: знаю та розумію" є спільним проєктом ЛІГА.Money, Громадське Радіо та Проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Прослухати подкаст (5 хв)

Банк змінює умови видачі кредитів і належним чином не повідомляє вас про це. Про це найчастіше скаржаться споживачі банків. НБУ повідомляє, що у 38% випадків скарг споживачів виявляють ознаки порушення банком прав споживачів. Проте не все так однозначно.

Чи може банк змінити умови (комісії, ставку за кредитом тощо) вже після видачі позики?

Так, може. Але повинен повідомити вас про це не менше, ніж за 30 днів до вступу змін у дію. Саме тут і криється головна проблема, адже банки по-різному розуміють те, як мають сповістити вас. Деякі надсилають листа на адресу, яку ви вказуєте при оформленні позики, деякі інформують шляхом SMS-повідомлення, або повідомлення в інтернет чи мобільному банкінгу. Більшість же – просто розміщує відповідне повідомлення у себе на сайті.

Проте чи часто клієнти відвідують сайт свого банку? Є сумніви. Тому ймовірність пропустити повідомлення – висока.  

Щоб уникнути таких несподіванок вам необхідно:

 • Уважно читати договір, в тому числі й у частині про внесення змін до вже діючих договорів. Саме в договорі банк вказує, яким чином повідомлятиме вас про зміну умов.
 • Звертати увагу не лише на договір, а й на умови анкети, правила видачі кредитів та інші документи, з якими вас ознайомлять, та які просять засвідчити підписом. Пам’ятайте, ви маєте право отримати свій екземпляр кожного з цих документів.
 • Якщо сума вашого кредиту більша, ніж мінімальна зарплата (з 1 січня 2021 р. – 6 000 грн) банк  зобов’язаний видати вам паспорт споживчого кредиту, в якому відображено вартість та основні умови кредитного ліміту. 

Що робити, якщо банк порушує ваші права і змінив правила видачі кредитів, не повідомивши вас?

Вам необхідно звернутися до керівництва банку з відповідною скаргою. Вкажіть, що саме сталося та які наслідки це для вас мало. Більшість банків виправляють помилки, особливо у випадку, якщо ви дисциплінований клієнт. Надіслати скаргу можна поштою чи електронними каналами зв’язку.

Банк зобов’язаний повернути вам надмірно сплачені кошти комісії чи іншого платежу, якщо не повідомив вас про зміну умов завчасно та належним чином.

Якщо ж ця спроба невдала, слід звернутися зі скаргою до НБУ. Це можна зробити кількома способами:

 • Прийшовши особисто за адресою м. Київ, вул. Інститутська, 9. Тільки уточніть попередньо графік прийому громадян.
 • Надіслати лист поштою за тією ж адресою.
 • Надіслати звернення на електронну пошту [email protected], використовуючи спеціальну форму, яку знайдете на сайті Нацбанку у розділі "Контактна інформація".
 • Або зателефонувати за номером "гарячої лінії", який є в тому ж розділі.

У зверненні вкажіть ваші прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання та електронну пошту. Також поясніть суть проблеми та вкажіть, чи звертались ви до банку зі спробою врегулювати конфлікт. НБУ розглядає скарги протягом 15–45 днів.

Якщо ж і Нацбанк не допоможе, то відновити порушені права ви можете звернувшись з позовом до суду.

А що робити, якщо нові умови банку (комісія або вартість послуги) вас не влаштовують?

У цьому випадку ви маєте право розірвати договір з банком до дати вступу таких змін, не сплачуючи додаткової комісії за розірвання договору.

Як дізнатись актуальні умови за вашим кредитом?

Банки мають розкривати на своїх сайтах повну та детальну інформацію про кредити та депозити для населення: їх вартість умови та ризики. 

Яку інформацію розкривають банки?

 1. Реальну річну ставку за кредитом.
 2. Наявність додаткових послуг: страхування, послуги нотаріуса, оцінювача та їх вартість для клієнта.
 3. Строк послуги.
 4. Орієнтовну загальну вартість кредиту.
 5. Періодичність погашення кредиту.
 6. Попередження про можливі наслідки у випадку прострочення виплат за кредитом, чи дострокового зняття грошей з депозиту.

А у випадку невідповідності розміщених на сайті умов реальних вимогам банків очікуватиме штраф за неналежне розкриття інформації у розмірі від 50 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне порушення.

Бажаємо вам знайти банк, який не змінює правил у ході гри. Або якщо вже змінює, то вчасно і належним чином вас про це попереджає. 

Коментарі