Чи зараховується період навчання у виші до стажу для отримання пенсії: роз'яснення ПФ

27.10.2020, 12:26
Чи зараховується період навчання у виші до стажу для отримання пенсії: роз
Фото: depositphotos.com

До страхового стажу зараховується лише період навчання до 2004 року

Студентські роки враховуватимуться при виході на пенсію як страховий стаж лише за умови, що форма навчання була денною, а період навчання тривав до 2004 року. Відповідне роз'яснення надали фахівці Пенсійного фонду України.

"Якщо ви були студентом до 2004 року, термін навчання на стаціонарі у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі зараховуватимуться до вашого страхового стажу. Період навчання зараховується до загального стажу лише за денною формою", – зазначається у повідомленні.

Які періоди не зараховуються до стажу

Навчання на заочній та вечірній формі, а також час перебування в заочній аспірантурі не включається до страхового стажу.

Час навчання у закладах після 1 січня 2004 року (навіть якщо це була денна форма, але особа не працювала) до страхового стажу теж не зараховується.

Що таке страховий стаж

Відповідно до статті 1 закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", який набув чинності з 1 січня 2004 року, страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, і за який щомісяця сплачені страхові внески у сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Таким чином, з 1 січня 2004 року стаж пов’язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. 

До 1 січня 2004 року стаж вимірювався часом роботи (трудовий стаж), а після цієї дати – сумою фактично сплачених страхових внесків.

Тобто з 1 січня 2004 року враховується не трудовий, а страховий стаж.

Як підтвердити період навчання для його зарахування до страхового стажу

Якщо у трудовій книжці відсутні записи про період навчання на денному відділенні у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, на курсах підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі чи клінічній ординатурі, підтвердити це можна дипломами, посвідченнями, свідоцтвами.

Крім того, підтвердити період навчання можна довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних та містять відомості про періоди навчання.

Періоди навчання починаючи з 1 січня 2004 року до страхового стажу не зараховуються.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі