Закон про мікрокредитування. У Нацбанку розповіли, що зміниться для позичальників

16.09.2020, 14:02
Закон про мікрокредитування. У Нацбанку розповіли, що зміниться для позичальників - Фото
Фото: depositphotos.com

Банки та фінансові компанії тепер повинні вказувати повну вартість мікрокредитів

У Національному банку пояснили, що зміниться для позичальників після ухвалення Верховною Радою законопроєкту №1109, який відносить мікрокредити розміром до однієї мінімальної зарплати (до 5000 грн) і терміном до одного місяця до споживчих кредитів. Про це повідомляється на Facebook-сторінці НБУ.

«Парламент зробив ще один крок до посилення захисту прав громадян, які користуються споживчими кредитами», – відзначає регулятор.

Що передбачає документ

Після вступу цього документа в силу на кредити до однієї мінімальної зарплати поширюватимуться вимоги закону «Про споживче кредитування» щодо необхідності розкриття інформації про повну вартість кредиту.

В НБУ нагадують, що сьогодні середній розмір одного кредиту, виданого фінкомпаніями, становить 3711 грн, а середній термін – до одного місяця.

Як тепер захищатимуть права позичальників

Банки та фінансові компанії повинні будуть вказувати повну вартість мікрокредитів.

«Відтепер законодавство вимагає від фінустанов розкривати повну відсоткову ставку по мікрокредитам, повні витрати клієнта. Тобто мають піти в минуле кредити "під 0%", які на ділі перетворюються на кредити під 1700% річних», – відзначають в Нацбанку.

Крім того, тепер заборонено нараховувати штрафи та пеню по мікрокредитам більш ніж до подвійної суми кредиту. Раніше кредитори могли збільшувати зобов'язання боржника за рахунок штрафів у два, три, п'ять і навіть у десять разів.

Також тепер встановлено, що банк або фінкомпанія не має права підвищувати ставку по кредиту, навіть якщо клієнт порушує умови договору.

«Фінустанови сьогодні, на жаль, цим зловживають – автоматично підвищують ставку з першого ж дня прострочення, додатково до нарахування штрафів. Тепер ставка по мікрокредитам не може змінюватися в гіршу для клієнта сторону», – йдеться у повідомленні.

Коли був розроблений законопроєкт

Проєкт закону №1109 був розроблений депутатом від «Слуги народу», головою фінансового комітету Ради Данилом Гетманцевим. Документ був зареєстрований в Раді ще 29 серпня 2019 року.

4 лютого 2020 року парламент ухвалив цей законопроєкт у першому читанні, а 15 вересня – в цілому.

У Нацбанку відзначили, що підтримують ці законодавчі зміни, як і будь-які інші дії, спрямовані на посилення захисту прав клієнтів фінустанов.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі