Захист боржників від колекторів. Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні

27.01.2021, 15:16
Захист боржників від колекторів. Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні - Фото
Фото: depositphotos.com

Законопроєкт встановлює чіткі правила роботи колекторів та вимоги до етичної поведінки з боржниками

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №4241 "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості". Про це повідомляється на сайті парламенту.

Таке рішення підтримали 355 депутатів.

Що передбачає проєкт закону

Законопроєкт встановлює чіткі правила роботи колекторів, вимоги до етичної поведінки з боржниками, санкції за можливі порушення, нагляд за колекторською діяльністю.

Зокрема, з'явиться публічний реєстр колекторських компаній, який вестиме Національний банк. Усі колекторські компанії повинні будуть зареєструватися в ньому.

Нагляд за колекторами та їх поведінкою щодо споживачів фінансових послуг здійснюватиме НБУ.

Нацбанк контролюватиме дотримання колекторами законодавства, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, захищатиме їхні права, розглядатиме звернення громадян.

Також НБУ зможе штрафувати порушників або виключати їх з реєстру.

Банки та фінансові компанії ще на етапі підписання кредитного договору повинні будуть попереджати клієнта про можливості залучення колектора в разі прострочення платежів. Кредитор також повинен буде публікувати інформацію про колекторську компанію на своєму сайті.

Колектори повинні будуть дотримуватися певних вимог щодо етичної поведінки при взаємодії з громадянами. Законопроєкт встановлює виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг і вводить обмеження на її максимальну частоту.

Автори законопроєкту

Авторами законопроєкту №4241 є 8 депутатів Верховної Ради від "Слуги народу" (середи них – голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев), а також депутат від "Батьківщини" Альона Шкрум та депутат від ОПЗЖ Ігор Абрамович.

Цей проєкт закону був зареєстрований у парламенті 21 жовтня 2020 року.

За даними Національного банку, законопроєкт №4241 – це спільний документ, над яким працювали народні депутати, НБУ та уповноважена Верховної Ради з прав людини.

З якими проблемами стикаються українці при контактах з колекторами

Це дві основні проблеми:

- колектори телефонують боржникам з погрозами;

- колектори контактують з родичами чи сусідами боржника, які не мають жодного відношення до кредиту.

У Нацбанку підкреслюють: якщо колектор погрожує боржнику – він порушує законодавство.

Крім того, якщо людині надходять дзвінки або листи щодо кредиту, який вона не брала і за яким не є поручителем, порушується закон "Про захист персональних даних".

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі