Захист боржників від колекторів. Парламент ухвалив важливий закон

19.03.2021, 18:03
Захист боржників від колекторів. Парламент ухвалив важливий закон - Фото
Ілюстрація: Національний банк

Закон встановлює чіткі правила роботи колекторів та вимоги до етичної поведінки з боржниками

Верховна Рада 19 березня ухвалила в цілому закон "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості" (законопроєкт №4241). Про це йдеться у повідомленні Національного банку.

"Це без перебільшення знакова подія. Адже статус колекторських компаній та методи їхньої роботи потребували нагального врегулювання. З моменту отримання мандату на захист прав споживачів фінансових послуг Національний банк бачив однією з ключових цілей ухвалення цього закону", – йдеться у повідомленні.

Що передбачає закон

Ухвалений закон передбачає, що:

- нагляд за роботою колекторських компаній під час врегулювання простроченої заборгованості здійснюватиме Національний банк. Регулятор перевірятиме додержання колекторами законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії із споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки);

- буде створений публічний реєстр колекторських компаній, в якому повинні зареєструватися усі без винятку гравці цього ринку та отримати статус колекторської компанії. Реєстр буде створений НБУ упродовж трьох місяців після набрання законом чинності;

- закон встановлює правила етичної поведінки колекторів (вводиться виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг);

- банки та фінансові компанії будуть зобов’язані до підписання договору зі споживачем фінпослуг інформувати його про можливі наслідки невиконання зобов’язань. Зокрема, повідомляти про право залучати колектора. Ця інформація повинна бути передбачена у договорі та в паспорті споживчого кредиту;

- інформація про колекторську компанію, з якою працює кредитор, буде розміщуватися на його сайті та в місцях надання послуг. До того ж кредитодавці будуть зобов'язані контролювати поведінку залучених ними колекторів;

- продаж заборгованості за кредитами стане можливим тільки фінустановам, нагляд за якими здійснює Національний банк. Це забезпечить дотримання всіх вимог закону під час обслуговування таких кредитів. Кредитодавці будуть зобов’язані інформувати споживачів про відступлення права вимоги за кредитом упродовж 10 днів.

Що буде дозволено колекторам

Закон дозволятиме колекторам:

- телефонувати лише упродовж певного часу, надсилати текстові, голосові та інші повідомлення. Крім цього, закон встановлює обмеження щодо максимальної частоти такої взаємодії;

- під час першого контакту зі споживачем фінпослуг колектор зобов’язаний буде повідомити власне ім’я, назву компанії, яку представляє, контакти для зв’язку, правову підставу взаємодії, розмір боргу та нарахувань за прострочення тощо.

Що буде заборонено колекторам

Закон заборонятиме колекторам:

- неетичну поведінку: дзвінки вночі, цілодобові дзвінки, введення в оману про наслідки невиконання зобов’язань, погрози та шантаж, вимоги вид близьких осіб взяти на себе зобов’язання боржника;

- збір та обробку персональної інформації (про графік роботи споживача, місця його відпочинку, інформацію із соціальних мереж, особисті фото тощо).

Відповідальність за порушення

За порушення вимог закону передбачена відповідальність: від штрафів до виключення учасника ринку з реєстру колекторських компаній.

Ухвалений закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та буде введений в дію через три місяці.

При цьому норми, які стосуються вимог до етичної поведінки колекторів, запрацюють відразу з моменту набрання законом чинності.

Автори законопроєкту

Авторами законопроєкту №4241 є 8 депутатів Верховної Ради від "Слуги народу" (середи них – голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев), а також депутат від "Батьківщини" Альона Шкрум та депутат від ОПЗЖ Ігор Абрамович.

Цей проєкт закону був зареєстрований у парламенті 21 жовтня 2020 року та ухвалений Радою у першому читанні у кінці січня цього року.

За даними Національного банку, законопроєкт №4241 – це спільний документ, над яким працювали народні депутати, НБУ та уповноважена Верховної Ради з прав людини.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі