Захист боржників від колекторів. НБУ встановив порядок нагляду за учасниками ринку

13.07.2021, 14:07
Захист боржників від колекторів. НБУ встановив порядок нагляду за учасниками ринку - Фото
Ілюстрація: Національний банк

У разі порушення колекторами вимог щодо етичної поведінки, Нацбанк застосовуватиме до них заходи впливу

Національний банк визначив порядок здійснення нагляду за додержанням кредитодавцями та колекторськими компаніями вимог законодавства щодо взаємодії зі споживачами фінпослуг під час врегулювання простроченої заборгованості. Про це йдеться у повідомленні регулятора.

Який документ затвердив Нацбанк

Постановою №76 від 9 липня НБУ затвердив відповідне Положення про нагляд.

"Мета документа – забезпечити відповідальне ставлення кредитодавців та колекторських компаній до всіх категорій споживачів. Зокрема, унеможливити випадки використання нецензурної лексики, погроз та морального тиску на споживача та інших осіб під час врегулювання простроченої заборгованості", – зазначають у Нацбанку.

Нагляд за дотриманням вимог щодо етичної поведінки має забезпечити захист прав споживачів та зростання довіри населення до фінансових послуг.

Регулятор здійснюватиме нагляд за етичною поведінкою колекторів у формі безвиїзного нагляду та інспекційних перевірок.

Зокрема, НБУ аналізуватиме звернення споживачів фінпослуг, інформацію та документи, надані споживачами, а також інформацію, розміщену на сайтах учасників ринку та у місцях надання послуг.

"Також аналізуватиметься інформація щодо залучення осіб для здійснення колекторської діяльності та укладання договору з колекторською компанією кредитодавцем. За потреби Національний банк надсилатиме запити кредитодавцю чи колекторській компанії", – йдеться у повідомленні.

Можливі санкції

У разі виявлення порушень вимог щодо етичної поведінки, Нацбанк застосовуватиме до колекторів заходи впливу, зокрема накладатиме штрафні санкції.

Також серед можливих заходів впливу – письмове застереження, тимчасова заборона на діяльність та виключення з реєстру.

Застосовуючи заходи впливу, Нацбанк враховуватиме характер та обставини порушення, його причини, а також його наслідки.

Постанова НБУ №76 набирає чинності з 14 липня.

Що ще важливо

Крім того, постановою №77 від 9 липня Нацбанк встановив кваліфікаційні вимоги для працівників колекторських компаній. Цей документ регулює вимоги до ділової репутації та професійної придатності таких осіб. Колекторські компанії будуть зобов’язані перевіряти та контролювати, чи відповідають їх працівники визначеним вимогам.

А постановою №79 від 9 липня регулятор зобов'язав кредитодавців інформувати НБУ про укладення з тією чи іншою колекторською компанією договору, а також про закінчення строку чи припинення дії такого договору. Колекторські компанії, зі свого боку, зобов'язані будуть повідомляти Нацбанк про залучення фізичної або юридичної особи на договірних засадах для виконання окремих функцій або процесів у межах здійснення колекторської діяльності.

Це же документ передбачає, що особи, які здійснюють врегулювання простроченої заборгованості, зобов'язані використовувати справні технічні засоби з правильно встановленими датою та часом. Під час фіксування взаємодії з боржником мають бути записані відомості про кредитора, про особу, з якою здійснюється взаємодія, відомості про кредитний договір та суму заборгованості. Технічний запис взаємодії має бути долучений до інших матеріалів та повинен зберігатися упродовж трьох років після взаємодії.

Вищевказані постанови також набувають чинності з 14 липня.

Який закон регулює питання захисту боржників від колекторів

19 березня Верховна Рада ухвалила в цілому закон "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості", а 12 квітня президент Володимир Зеленський підписав цей закон.

Документ передбачає, що:

- нагляд за роботою колекторських компаній під час врегулювання простроченої заборгованості здійснюватиме Національний банк. Регулятор перевірятиме додержання колекторами законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки);

- має бути створений публічний реєстр колекторських компаній, в якому повинні зареєструватися усі без винятку гравці цього ринку та отримати статус колекторської компанії. Реєстр буде створений НБУ упродовж трьох місяців після набрання законом чинності;

- закон встановлює правила етичної поведінки колекторів (вводиться винятковий перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг);

- банки та фінансові компанії будуть зобов’язані до підписання договору зі споживачем фінпослуг інформувати його про можливі наслідки невиконання зобов’язань. Зокрема, повідомляти про право залучати колектора. Ця інформація повинна бути передбачена у договорі та в паспорті споживчого кредиту.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі