Захист боржників від колекторів. Коли сформують реєстр учасників ринку

30.06.2021, 11:10
Захист боржників від колекторів. Коли сформують реєстр учасників ринку - Фото
Ілюстрація: Національний банк

Реєстрація колекторів та внесення учасників ринку до реєстру триватиме з 14 липня до 13 серпня

Через два тижні – 14 липня – Національний банк розпочне реєстрацію колекторських компаній із внесенням у відповідний реєстр учасників цього ринку. Про це йдеться у повідомленні НБУ.

"Це нова вимога законодавства, і лише за умови присутності колекторської компанії у реєстрі вона зможе продовжити свою роботу", – зазначають у Нацбанку.

Триватиме реєстрація колекторів та внесення до реєстру до 13 серпня.

Чому створюється реєстр

19 березня Верховна Рада ухвалила в цілому закон "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості", а 12 квітня президент Володимир Зеленський підписав цей закон.

Документ передбачає, що:

- нагляд за роботою колекторських компаній під час врегулювання простроченої заборгованості здійснюватиме Національний банк. Регулятор перевірятиме додержання колекторами законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки);

- має бути створений публічний реєстр колекторських компаній, в якому повинні зареєструватися усі без винятку гравці цього ринку та отримати статус колекторської компанії. Реєстр буде створений НБУ упродовж трьох місяців після набрання законом чинності;

- закон встановлює правила етичної поведінки колекторів (вводиться винятковий перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг);

- банки та фінансові компанії будуть зобов’язані до підписання договору зі споживачем фінпослуг інформувати його про можливі наслідки невиконання зобов’язань. Зокрема, повідомляти про право залучати колектора. Ця інформація повинна бути передбачена у договорі та в паспорті споживчого кредиту.

Коментарі регулятора

У Нацбанку звертають увагу учасників колекторського ринку на те, що строки подання необхідних документів для внесення в реєстр є досить стислими.

"Саме тому сьогодні ми публікуємо для ознайомлення попередні форми документів, необхідні для реєстрації. Ознайомитися з ними можна за посиланням: https://cutt.ly/XmoO64B (блок "Документи")", – зазначають у Нацбанку.

Такі форми є ознайомчими, а фінальні форми будуть затверджені відповідною постановою НБУ упродовж найближчих двох тижнів. Саме вони стануть базою для електронних анкет, які заповнюватимуть заявники.

Також регулятор планує 2 липня провести зустріч з учасниками колекторського ринку, яка буде присвячена вимогам до документів, які мають подаватися для реєстрації колекторської компанії.

Що ще важливо

Після створення реєстру подальша робота колекторських компаній  знаходитиметься під пильним наглядом НБУ.

Крім того, банки також зобов'язані будуть контролювати колекторські компанії, з якими вони співпрацюють, і в разі порушень одразу розривати відповідний договір.

Норми закону, які забороняють неетичну поведінку колекторів (дзвінки вночі, погрози тощо) почали діяти з моменту набрання чинності цим документом, тобто вони вже чинні.

У разі порушення цих вимог колекторські компанії потраплятимуть під санкції з боку регулятора.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі