Захист боржників від колекторів. Як НБУ буде регулювати стягнення боргів

11.06.2021, 15:12
Захист боржників від колекторів. Як НБУ буде регулювати стягнення боргів - Фото
Фото: depositphotos.com

Усі компанії, які надають чи планують надавати колекторські послуги в України, повинні зареєструватися у спеціальному реєстрі

У березні Верховна Рада ухвалила закон "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості"; цей документ передбачає встановлення для учасників колекторського ринку важливих дедлайнів. Про це йдеться у повідомленні Національного банку.

Що передбачає закон

Цей закон вводить низку нових правил та заходів впливу за неетичну поведінку колекторів, а також за інші випадки порушення прав споживачів.

НБУ визначений регулятором як колекторських компаній, так і самих кредиторів – банків та фінансових компаній – під час врегулювання боргів за споживчими кредитами.

Тому Нацбанк роз'яснює учасникам ринку нові правила та вимоги.

Дедлайни для учасників ринку

По-перше, усі компанії, які планують надавати колекторські послуги в України, повинні зареєструватися в спеціальному Реєстрі колекторських компаній. Для цього з 14 липня до 13 серпня потрібно подати до Національного банку повний пакет документів на реєстрацію.

По-друге, після 14 жовтня усі кредитори (банки та фінансові компанії) повинні будуть розірвати договори про надання колекторських послуг з тими компаніями, інформація про які не з’явилася в реєстрі.

Адже такі колектори не зареєструвалися і не відповідають вимогам закону.

Яким вимогам мають відповідати компанії

Як зазначають у Нацбанку, завданням регулятора є створення ситуації, коли на ринку колекторських послуг працюватимуть лише прозорі компанії із бездоганною репутацією, які не вдаються до неетичних методів стягнення боргів.

Тому НБУ планує встановити відповідні вимоги до колекторських компаній: до ділової репутації компаній та їхніх власників, до прозорої структури власності, до кваліфікації керівників компаній тощо.

Такі вимоги регулятор планує затвердити впродовж найближчого місяця.

Колекторські компанії під час реєстрації повинні будуть подавати документи, які свідчать про відповідність цим вимогам.

Можливі заходи впливу

Нацбанк планує розробити документ, який передбачатиме заходи впливу за порушення вимог законодавства про захист прав споживачів, а також встановлюватиме спеціальні заходи впливу щодо колекторських компаній.

Одним з таких заходів впливу буде письмове застереження. Також Національний банк застосовуватиме до колекторів такі заходи впливу як тимчасова заборона на діяльність та виключення з реєстру.

Застосовуючи заходи впливу, НБУ враховуватиме характер та обставини порушення, його причини, його наслідки та зусилля, які компаній вжила, аби усунути порушення.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У січні Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4241 "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості" у першому читанні.
  • У квітні президент Володимир Зеленський підписав закон "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості", ухвалений Верховною Радою в цілому у березні.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі