Зарплати українців ростуть, а доходи падають. Як таке може бути: інфографіка

27.11.2020, 11:57
Зарплати українців ростуть, а доходи падають. Як таке може бути: інфографіка - Фото
зарплата Depositphotos

Зарплати населення поступово відновлюються. А от реальний дохід через зростання заборгованості з виплати зарплати та інфляцію – падає

За результатами вересня 2020 року середня номінальна зарплата (отримана працівником, включаючи податки та збори) в Україні сягнула 11998 грн. Про це повідомили в  Державному управлінні статистики.

Проте темпи зростання доходів українців цьогоріч виявились значно скромнішими, ніж минулого року. За перші 6 місяців номінальна зарплата зросла на 9,2%. А от реальний дохід на одного українця, навпаки падає. Якщо у кінці 2019 року на дохід на 1 особу складав 5,6 тис грн., то вже наприкінці першого півріччя 2020 року лише 5,1 тис грн.

середньомісячний дохід на 1 особу

Найбільше зросли доходи працівників бюджетної сфери – зарплата освітян зросла на 20,7%, медиків на 29,1%.

А от найвищі зарплати традиційно у сфері:

  • Інформації та телекомунікацій – в середньому 20 089 грн
  • Фінансовій та страховій діяльності – 19 332 грн
  • Професійній, науковій та технічній діяльності – 17 092 грн
  • Державному управлінні, обороні та соціальному страхуванні – 16 668 грн
  • Промисловості – 13 188.

В промисловості найбільшвисокооплачуваними галузями виявилась фармецевтична сфера, добувна промисловість і розроблення кар’єрів та сфера постачання електроенергії, газу, пари та кондиціонованого повітря.

Реальний дохід населення зменшується

А от реальний дохід населення (з урахуванням рівня інфляції) за результатами другого кварталу 2020 року зменшився на 7,3% в порівннянні з минулим рокому. Окрім того у структурі доходів населення на 3,5% зросла доля соціальних допомог та трансфертів.

реальний дохід населення

Зниження доходів змусило українців скорочувати витрати. Найбільше українці економлять придбанні товарів та послуг. Проте зниження доходів змусило українців переоцінити ставлення до накопичень. Якщо минулого року їх доля у структурі витрат українців знизилась на 2,4%, то цього року, незважаючи на падіння доходів населення – українці почали активніше накопичувати.

витрати та доходи населення

Заборгованість з оплати праці зростає

З початку року заборгованість підприємств перед працівниками з виплати зарплати зросла на більше ніж 0,5 млрд грн або на 17,4%. Найбільше заборгували робітникам вугільних шахт  – 108,6 млн грн.

  • зарплата у травні зросла до 10 542 грн
  • в Держбюджеті 2021 року закладено зростання рівня мінімальної заробітної плати населення, проте на доходи українців це практично не вплине

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі