Закон про колекторів набув чинності. Що зміниться в житті боржників

14.07.2021, 12:22
Закон про колекторів набув чинності. Що зміниться в житті боржників - Фото
Фото: depositphotos.com

В Україні буде створено реєстр колекторських компаній, його веденням займатиметься Національний банк

З 14 липня в повному обсязі набув чинності закон про захист споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості, який встановлює основні принципи роботи колекторів. Про це йдеться у повідомленні Національного банку.

"Вводиться в дію закон №1349-IX – ключовий документ, який врегульовує роботу колекторських компаній та встановлює вимоги до етичної поведінки під час стягнення боргів", – зазначають у Нацбанку.

Що зміниться для боржників

Як розповіли фахівці проекту USAID "Трансформація фінансового сектору", цей закон забороняє колекторам:

- зустрічатись, дзвонити або будь-яким іншим чином взаємодіяти з боржниками у вихідні, святкові, неробочі дні та з 20:00 до 09:00 в будь-які інші дні;

- взаємодіяти з боржником з власної ініціативи понад два рази на добу;

- використовувати автододзвін понад 30 хвилин на добу;

- приховувати номер телефону чи адресу, з якого чи якої телефонують або пишуть;

- використовувати на конвертах (у повідомленнях) зображення, які сприймаються як погрози, написи "повідомлення про виселення" тощо;

- шкодити особистій (діловій) репутації особи (наприклад, розповсюджувати фотографії позичальника на сайтах порнографічного характеру).

Закон захищає від колекторів не лише самого позичальника, а також:

- його близьких осіб (членів родини);

- представників (адвокатів);

- спадкоємців;

- поручителів;

- будь-яких інших осіб.

Фахівці проекту USAID "Трансформація фінансового сектору" підготували брошуру "Турбують колектори? Ваші права" про те, які саме права надає новий закон споживачам.

Що ще важливо

У Національному банку заявили, що регулятор готовий до повного введення цього закону у дію і вже узгодив власну відповідну нормативно-правову базу.

Зокрема, НБУ затвердив порядок реєстрації колекторських компаній у спеціальному реєстрі.

З 14 липня розпочинається термін, відведений компаніям для подання документів на реєстрацію (це один місяць, до 13 серпня).

Порядок реєстрації колекторських компаній містить детальний опис, які документи необхідно подати, які існують вимоги до керівників компаній та власників істотної участі, яким є порядок виключення з реєстру тощо.

Переваги створення реєстру колекторів

Реєстр виконуватиме роль фільтра, завдяки якому буде сформований чіткий та прозорий перелік компаній, що мають право на колекторську діяльність.

"На жаль, донедавна майже будь-хто міг займатися стягненням боргів. Навіть звичайні юридичні особи без ліцензій на надання фінансових послуг. І до таких компаній не було жодних вимог та жодної перевірки з боку держорганів", – зазначають у Нацбанку.

Тепер потрапити до реєстру колекторів зможуть лише ті компанії, які не порушують законодавство про захист прав споживачів, мають бездоганну ділову репутацію, прозору структуру власності, та керівники яких відповідають кваліфікаційним вимогам.

Верховна Рада ухвалила закон про захист споживачів фінпослуг при врегулюванні простроченої заборгованості 19 березня, а 12 квітня президент Володимир Зеленський підписав цей документ.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі