Затримки з виплатами лікарняних. У Фонді соцстрахування визнали проблеми з фінансуванням

16.03.2021, 15:24
Затримки з виплатами лікарняних. У Фонді соцстрахування визнали проблеми з фінансуванням - Фото
Фото: depositphotos.com

За даними Фонду соцстрахування, затримка з фінансуванням виплат складає 21 робочий день

Фонд соціального страхування визнав наявність затримки з виплатами лікарняних та декретних коштів. Про це йдеться у повідомленні Фонду.

"Ми робимо все можливе, аби ви отримали допомогу якнайшвидше, однак сьогодні є затримки в строках фінансування", – зазначили у ФССУ.

Тривалість затримки

Тривалість затримки коливається, адже залежить від суми щоденних надходжень до бюджету Фонду.

На сьогодні затримка складає 21 робочий день (1,8 млрд грн). Також не профінансовані заяви-розрахунки на суму 0,8 млрд грн, термін оплати яких складає 10 робочих днів відповідно до законодавства.

Причини затримки

Доходів Фонду зараз не вистачає на покриття усіх прийнятих на фінансування допомог та виплат.

Ще в листопаді 2020 року Фонд фінансував лікарняні і декретні упродовж одного робочого дня після отримання заяви-розрахунку від роботодавця (замість 10 робочих днів, визначених законодавством). Усі операції були оптимізовані та прискорені, аби в період пандемії забезпечити максимальну оперативність у наданні допомог.

Але в грудні через різке зростання видатків сформувалася заборгованість по виплатам.

Додаткове фінансове навантаження виникло через пандемію – суттєво зросли видатки за лікарняними, також на Фонд було покладено фінансування самоізоляції українських працівників, страхові виплати медикам тощо.

Для порівняння, у грудні 2020 року Фонд прийняв на оплату лікарняні на суму 2,4 млрд грн, це на 1,5 млрд грн більше, ніж у грудні 2019-го (0,9 млрд грн).

Попри те, що з початку 2021 року щомісячні надходження до бюджету Фонду покривають видатки за той же період, накопичена наприкінці минулого року заборгованість призвела до затримки у виплатах.

Як формується бюджет Фонду соцстрахування

Бюджет Фонду – це частка від єдиного соцвнеску, який щомісяця сплачують роботодавці за громадян (або самі громадяни).

Від усієї суми зібраного ЄСВ до Фонду направляється 9,5727%.

Після сплати ЄСВ роботодавцями, ці кошти надходять на рахунок Фонду – і одразу направляються на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат:

- допомог з тимчасової непрацездатності (лікарняні);

- допомог вагітним та породіллям;

- допомог на поховання;

- щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві тощо.

Як пришвидшити отримання виплат

Затримки з виплатами пов’язані не лише з різким ростом видатків через пандемію, а й зі зволіканням у подачі заяв-розрахунків.

Фонд здійснює фінансування на підставі отриманої від роботодавця заяви-розрахунку, тобто саме від дати її подачі залежить дата виплати.

Важливо не втрачати зв'язок зі своїм роботодавцем, бухгалтером та комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства. Заяви-розрахунки мають подаватися роботодавцями до Фонду якомога оперативніше.

Як можна слідкувати за станом оплати лікарняного онлайн

Дізнатись дату прийняття Фондом заяви-розрахунку на виплату тій чи іншій особі коштів можна на своєму підприємстві, або у робочому органі виконавчої дирекції Фонду, де зареєстрований роботодавець.

Для цього необхідно назвати свій ідентифікаційний код.

Контакти усіх робочих органів можна знайти на сайті ФССУ: https://bit.ly/3eEIbV7, а номери гарячих ліній обласних управлінь тут: https://bit.ly/3cwoNHf

Знаючи дату подання заяви-розрахунку, можна слідкувати за виплатами онлайн у Telegram-каналі ФССУ: t.me/socialfund, де в оперативному режимі оновлюється інформація щодо сум і дат, за які Фондом профінансовано матеріальне забезпечення і страхові виплати. Інформація оновлюється за тегом #фінансування_оперативно.

Важливо розуміти, що Фонд перераховує кошти для виплати допомоги на рахунок роботодавця, який, у свою чергу, здійснює виплати своїм працівникам. Зазвичай банківські операції займають декілька робочих днів.

Аби точно дізнатись, чи кошти вже перераховано роботодавцю, Фонд запровадив додаткову звітність за тегом #фінансування_страхувальників – інформація оновлюється у розрізі регіонів і означає, що кошти за заявами-розрахунками, поданими по наведену дату, вже знаходяться на рахунку роботодавця.

Він має виплатити їх працівникам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати зарплати, або одразу після надходження коштів від ФССУ.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі