Виведення банків з ринку. Рада ухвалила у першому читанні важливий законопроєкт

19.05.2021, 18:23
Виведення банків з ринку. Рада ухвалила у першому читанні важливий законопроєкт - Фото
Фото: depositphotos.com

Законопроєкт №4546 передбачає удосконалення законодавства, що регулює стягнення завданих збитків з пов’язаних з банком осіб

Верховна Рада 19 травня ухвалила у першому читанні законопроєкт №4546 про удосконалення механізму виведення збанкрутілих банків з ринку. Про це повідомляється на сайті парламенту.

Таке рішення підтримали 235 депутатів (необхідний мінімум голосів – 226).

Про що законопроєкт

Нерідко дії чи бездіяльність власників банків (пов’язаних з банком осіб) призводять до збитків та банкрутства фінустанови, а це завдає шкоди інтересам вкладників та інших кредиторів банку.

Законодавство вже наділяє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб правом у разі недостатності майна збанкрутілого банку звертатися до пов’язаних з банком осіб з вимогою про задоволення за рахунок їх майна вимог кредиторів (а в разі відмови – звертатися до суду). Однак такий механізм через низку об’єктивних причин є не в достатній мірі ефективним та потребує вдосконалення.

Саме тому законопроєкт №4546 передбачає удосконалення законодавства, що регулює механізм стягнення завданих збитків з пов’язаних з банком осіб.

Документ вводить такі поняття, як "договір про добровільне відшкодування збитків" (між пов’язаною з банком особою та ФГВФО) та "мирова угода" (між тими ж сторонами).

Також проєкт закону передбачає:

- уточнення питань нормативно-правового регулювання проведення ліквідаційної процедури;

- удосконалення механізму правового захисту працівників ФГВФО;

- уточнення питань щодо сплати судового збору та плати за проведення державної реєстрації у процесі виведення банків з ринку.

Передбачається, що Фонд гарантування вкладів зможе подавати цивільні позови в інтересах кредиторів неплатоспроможних банків та отримувати статус позивача у таких справах.

Крім того, ФГВФО зможе ініціювати цивільні, адміністративні, кримінальні чи арбітражні провадження про стягнення шкоди, заподіяної банку внаслідок націоналізації, руйнування або знецінення майна банку внаслідок воєнних дій, збройних конфліктів, громадських заворушень.

Автори законопроєкту

Авторами законопроєкту №4546 є депутати від "Слуги народу" Данило Гетманцев (голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики), Ірина Аллахвердієва та Вікторія Кінзбурська.

Проєкт був зареєстрований у парламенті 24 грудня 2020 року.

Скільки банків зараз ліквідується в Україні

В Україні наразі триває ліквідація 46 банків.

До завершення ліквідаційної процедури вкладники тієї чи іншої збанкрутілої фінустанови можуть отримати гарантоване державою відшкодування (до 200 000 грн на одного вкладника).

У реєстрі учасників Фонду гарантування вкладів нараховується 72 діючих банки. Не є учасником ФГВФО лише державний Ощадбанк.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі