Виплати вкладникам банків-банкрутів. Хто може заявити про кредиторські вимоги: роз'яснення

01.02.2021, 11:40
Виплати вкладникам банків-банкрутів. Хто може заявити про кредиторські вимоги: роз
Фото: depositphotos.com

Заявити про кредиторські вимоги можна після оголошення початку ліквідації банку

Якщо загальна сума коштів вкладника у збанкрутілому банку перевищує гарантовану (200 000 грн), він може заявити про кредиторські вимоги до такої фінустанови на суму, що перевищує гарантовану. Відповідне роз'яснення надали у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.

Заявити про кредиторські вимоги можна після оголошення початку ліквідації банку.

Вимоги кредиторів до банку вносяться до реєстру акцептованих вимог, який затверджується рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів.

У чому різниця між виплатою гарантованої суми та задоволенням вимог кредиторів

У разі визнання того чи іншого банку неплатоспроможним вкладникам-фізичним особам (у тому числі фізособам-підприємцям) гарантується відшкодування коштів у межах граничного розміру (до 200 000 грн, незалежно від кількості рахунків, відкритих на ім'я вкладника у банку-банкруті).

Гарантоване відшкодування вкладники отримують від Фонду гарантування вкладів, за рахунок його коштів.

У той же час задоволення вимог кредиторів (виплати на суму понад 200 000 грн) здійснюється за рахунок коштів самого неплатоспроможного банку, що надходять протягом його ліквідації від продажу майна (активів).

Таким чином, основною різницею між виплатою гарантованої суми відшкодування та задоволенням вимог кредиторів є джерело коштів для здійснення цих виплат.

Крім того, важливо розуміти, що погашення вимог кредиторів не є гарантованим. І якщо коштів, які надійшли від продажу майна збанкрутілого банку буде недостатньо, частина (або навіть більшість) кредиторів може не отримати виплат.

Черговість задоволення вимог кредиторів

Черговість задоволення кредиторських вимог визначається статтею 52 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Зокрема, вимоги фізосіб та ФОПів на суму, що перевищує виплачене Фондом гарантоване відшкодування (так звані "вкладники 200+"), віднесено до 4 черги кредиторів, а вимоги юросіб, не пов’язаних з банком, – до 7 черги.

Задоволення вимог кредиторів кожної наступної черги починається лише після повного погашення вимог попередньої черги.

Ефективність розрахунку з кредиторами банку залежить від якості (ліквідності) його активів. Фонд гарантування виставляє всі активи банку на продаж через відкриті електронні аукціони, де їх ціну в ході конкурентних торгів визначають учасники.

Чи планується підвищення суми гарантій за вкладами

На початку вересня 2020 року Рада з фінансової стабільності погодила план реструктуризації боргу ФГВФО перед Мінфіном.

Після того як Верховна Рада ухвалить необхідні для імплементації цього плану законодавчі зміни, Фонд ініціюватиме підвищення гарантованої суми відшкодування за банківськими вкладами з 200 000 грн до 600 000 грн.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі