Лише кожен четвертий ефективний. Як працюють недержавні пенсійні фонди

25.09.2020, 15:30
Лише кожен четвертий ефективний. Як працюють недержавні пенсійні фонди - Фото
Фото: pixabay.com

У роботі недержавних пенсійних фондів нерідко трапляються випадки зловживань та шахрайства

В Україні функціонують 66 недержавних пенсійних фондів, з них ефективно працюють лише близько 15. Про це повідомила міністерка соціальної політики Марина Лазебна в ефірі "Українського радіо".

"У нас сьогодні в Україні 66 недержавних пенсійних фондів. Люди вірять, вкладають, є якась реклама. Але з них реально правильних, ефективних – 10-15", – сказала вона.

Що таке недержавний пенсійний фонд

Недержавний пенсійний фонд (НПФ) – це фінустанова, яка має статус неприбуткової організації та працює виключно для пенсійного забезпечення громадян.

НПФ залучає пенсійні внески вкладників, інвестує ці кошти з метою їх примноження та захисту від інфляції, а пізніше здійснює пенсійні виплати учасникам за рахунок накопичених активів.

Недержавну пенсію виплачують додатково до державної. Її розмір залежить від розміру пенсійних внесків, періоду накопичення і суми отриманого інвестиційного прибутку.

Види недержавних пенсійних фондів

Існують НПФ трьох видів:

- відкриті (їх учасниками можуть бути будь-які фізичні особи незалежно від місця та характеру роботи). Внески на користь учасників можуть здійснювати будь-які фізособи та юрособи;

- корпоративні (засновником такого фонду є юрособа-роботодавець або декілька юридичних осіб-роботодавців). Внески можуть здійснювати співробітники компанії-засновника або сама компанія;

- професійні (засновниками можуть бути об'єднання роботодавців або громадян, профспілки або фізособи, пов'язані за родом професійної діяльності). Внески можуть здійснювати співробітники тієї чи іншої професійної сфери або компанії з цієї сфери.

Найбільший НПФ в Україні – це корпоративний недержавний пенсійний фонд Нацбанку. Його активи складають близько половини від усіх активів НПФ України.

Чому більшість НПФ працюють неефективно

За даними Мінсоцполітики, це пов'язано з випадками зловживань та шахрайства у багатьох недержавних пенсійних фондах.

Як зазначила міністерка Марина Лазебна, необхідно посилити відповідальність посадових осіб недержавних пенсійних фондів за раціональне використання та вкладення коштів вкладників.

"Питання в тому, чи створить держава систему контролю за коштами людей (в даній сфері). Ми над цим працюємо, у нас є певні законодавчі пропозиції ... Ми хочемо, щоб ця система була захищеною, контрольованою і працювала на людей", – сказала глава Мінсоцполітики.

З 1 липня 2020 року нагляд за діяльністю недержавних пенсійних фондів здійснює Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку.

  • У липні стало відомо про те, скільки пенсіонерів в Україні отримують пенсії понад 10 000 грн.

  • 23 вересня голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галина Третьякова заявила про те, що бюджет Пенсійного фонду України розбалансований, а подальше погіршення фінансового стану ПФ може призвести до виникнення проблем з виплатою пенсій.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі