Виплати лікарняних. Видатки Фонду соцстрахування зросли у 1,5 рази

28.05.2021, 13:29
Виплати лікарняних. Видатки Фонду соцстрахування зросли у 1,5 рази - Фото
Фото: depositphotos.com

Видатки Фонду соцстрахування за лікарняними виплатами у зв’язку з пандемією зросли на 51,8%

Середньоденний розмір допомоги з тимчасової втраті працездатності у січні-квітні збільшився на 15,2% у порівнянні з таким же періодом 2020 року – до 368,07 грн. Про це йдеться у повідомленні Фонду соціального страхування.

"Збільшення розмірів матеріального забезпечення викликане зростанням фонду оплати праці по країні", – зазначають у ФССУ.

У той же час видатки Фонду соцстрахування за лікарняними листками у зв’язку з пандемією зросли у 1,5 рази (на 51,8% або на 1,4 млрд грн) за перший квартал у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. Відповідних даних за січень-квітень цього року ФССУ не наводить.

До чого призводить різке зростання видатків Фонду

Зростання видатків Фонду соцстрахування призвело до розбалансування бюджету ФССУ та перевищення обсягів потреби у видатках над доходами.

Дохідна частина бюджету Фонду соцстрахування формується за рахунок частки надходжень від Єдиного соціального внеску (ЄСВ).

У першому кварталі на рахунок Фонду надійшло 6,85 млрд грн від ЄСВ, а потреба у видатках за цей період (без врахування заборгованості на початок року) склала 8,27 млрд грн, з яких 7,78 млрд грн – видатки на лікарняні, декретні та страхові виплати потерпілим на виробництві.

Оскільки доходів Фонду не вистачає на покриття усіх прийнятих на фінансування видатків, то виникають затримки з виплатами не лише за лікарняними листками, але й за іншими видами допомоги.

Як формується бюджет Фонду соцстрахування

Бюджет Фонду – це частка від єдиного соцвнеску, який щомісяця сплачують роботодавці за громадян (або самі громадяни).

Від усієї суми зібраного ЄСВ до Фонду направляється 9,5727%.

Після сплати ЄСВ роботодавцями, ці кошти надходять на рахунок Фонду – і одразу спрямовуються на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат:

- допомог з тимчасової непрацездатності (лікарняні);

- допомог вагітним та породіллям;

- допомог на поховання;

- щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві тощо.

Як нараховуються виплати за лікарняними листками

Виплати за лікарняними листками здійснюються Фондом соцстрахування працевлаштованим особам у разі настання страхового випадку (тобто непрацездатності) та компенсують працівникам втрачений заробіток.

Сума виплат у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності залежить від тривалості страхового стажу та визначається виходячи з середньоденної зарплати працівника.

Середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати на кількість календарних днів зайнятості в розрахунковому періоді.

Ці виплати здійснюються Фондом соцстрахування, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності та до моменту одужання або до встановлення інвалідності. Перші п'ять днів фінансуються за рахунок коштів роботодавця.

Залежно від страхового стажу розмір допомоги становить:

- 50% середньої зарплати – для застрахованих осіб, які мають страховий стаж до трьох років;

- 60% середньої зарплати – для осіб, які мають страховий стаж від трьох до п’яти років;

- 70% середньої зарплати – для осіб, які мають страховий стаж від п’яти  до восьми років;

- 100% середньої зарплати – для осіб, які мають страховий стаж понад вісім років;

- 100% середньої зарплати – для осіб, які мають пільги відповідно до законодавства.

Як можна слідкувати за станом оплати лікарняного онлайн

Дізнатись дату прийняття Фондом заяви-розрахунку на виплату тій чи іншій особі коштів можна на своєму підприємстві, або у робочому органі виконавчої дирекції Фонду, де зареєстрований роботодавець.

Для цього необхідно назвати свій ідентифікаційний код.

Контакти усіх робочих органів можна знайти на сайті ФССУ: https://bit.ly/3eEIbV7, а номери гарячих ліній обласних управлінь тут: https://bit.ly/3cwoNHf

Знаючи дату подання заяви-розрахунку, можна слідкувати за виплатами онлайн у Telegram-каналі ФССУ: t.me/socialfund, де в оперативному режимі оновлюється інформація щодо сум і дат, за які Фондом профінансовано матеріальне забезпечення і страхові виплати. Інформація оновлюється за тегом #фінансування_оперативно.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі