Ви виграли 200 000 грн. У Нацбанку розповіли про найпопулярніші схеми шахрайства

15.10.2020, 14:03
Ви виграли 200 000 грн. У Нацбанку розповіли про найпопулярніші схеми шахрайства - Фото
Фото: pixabay.com

До Національного банку надходять сотні скарг громадян про випадки шахрайства

Сотні скарг громадян надходять до Національного банку стосовно випадків шахрайства, при цьому найчастіше шахраї ошукують людей похилого віку. Про це йдеться на Facebook-сторінці НБУ з посиланням на повідомлення очільниці управління захисту прав споживачів фінансових послуг Нацбанку Ольги Лобайчук.

Найпопулярніші схеми виманювання грошей

Схема перша. Ви виграли 200 000 грн. Щоб їх отримати, придбайте у нас книжку.

Потенційна жертва отримує лист від компанії, що продає книжки. В тексті листа – привітання, каталог із продукцією та повідомлення про виграш у кількасот тисяч гривень. Щоб отримати ці гроші, потрібно лише придбати книгу.

Для більшої переконливості в листі вказуються фінансові партнери. Шахраї повідомляють про виготовлення пластикової картки, на яку нібито вже перераховано суму виграшу. Щоб "активувати" картку та отримати виграш, треба придбати той чи інший товар.

Схема друга. Виграш майже у вас в кишені, лише сплатіть податок і отримаєте легкі гроші.

Шахраї повідомляють про виграш паперовим листом, електронною поштою, sms-повідомленням чи дзвінком. У цьому разі купувати нічого не потрібно. Треба лише сплатити податки, пенсійний збір, комісію банку, комісію посередника тощо. Шахраї можуть "дарувати" не лише гроші, а й автомобілі чи квартири.

Схема третя. "Друже, вибач, що турбую, але мені терміново потрібні гроші. Надішли на картку 5000 грн, завтра поверну".

Шахраї зламують особисті сторінки в соцмережах та розсилають подібні повідомлення френд-листом людини. Зазвичай, ці прохання надходять рано-вранці або пізно ввечері. Злочинці спеціально обирають такі години, щоб людина була розфокусована та без зайвих роздумів відправила вказану суму.

Як не бути ошуканим

Перш ніж відправляти гроші "за книжки", "сплачувати податки" за виграш та допомагати "друзям" – прискіпливо перевіряйте інформацію.

Дані про фінансові компанії або банки, які фігурують як "партнери акції", можна перевірити на сайті НБУ в реєстрі фінкомпаній або довіднику банків.

Сплата за оподаткування виграшу здійснюється завжди оператором акції. Переможець самостійно нічого не сплачує.

Прохання про переказ грошей (навіть від близької людини) може бути шахрайською схемою. Варто перевірити справжність повідомлення, зателефонувавши своєму родичу чи товаришу.

Про всі випадки шахрайства треба повідомляти правоохоронцям, щоб попередити подібне у майбутньому.

Нагадування ЛІГА.Money

Не ризикуйте власним фінансовим благополуччям. Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредиту з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі