Рада зобов'язала банки реструктуризувати валютні кредити фізосіб

14.04.2021, 14:59
Рада зобов
Фото: depositphotos.com

Законопроєкт №4475 передбачає реструктуризацію валютних кредитів фізосіб, у тому числі іпотечних позик

Верховна Рада 13 квітня ухвалила в цілому законопроєкт №4475 про обов'язкову реструктуризацію банками валютних кредитів фізосіб та конвертацію цих позик у гривню. Про це йдеться на парламентському сайті.

Таке рішення підтримали 273 депутата.

Що передбачає документ

Законопроєкт №4475 передбачає такі законодавчі зміни:

- проведення обов’язкової реструктуризації валютних кредитів на підставі закону (а не на підставі договору про реструктуризацію). Також умови реструктуризації мають визначатися законом (а не договором);

- перерахування усіх валютних грошових зобов’язань позичальників у гривню за офіційним курсом, встановленим НБУ на день реструктуризації;

- списання неустойки (штрафів, пені);

- процентна ставка за користування валютним кредитом, що застосовувалася до реструктуризації, переглядяється на таку, що складає половину розміру українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у відповідній іноземній валюті. А для періодів, коли такого індексу ще не існувало (він вперше почав розраховуватися у 2011 році), – встановлюється на рівні половини облікової ставки Національного банку;

- після цього суми процентів, що були сплачені до моменту реструктуризації понад такі розміри (понад нову ставку у валюті), в ході реструктуризації зараховуються на погашення тіла кредиту та несплачених процентів;

- наступний крок – проведення реструктуризації зі встановленням ставки за користування кредитом у розмірі українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у гривні + один процентний пункт. Надалі здійснюється щорічний перегляд ставки в залежності від зміни цього індексу;

- після реструктуризації кредит має бути повернуто протягом 10 років зі сплатою тіла кредиту рівними частинами щомісячно. Позичальникам надається право достроково погасити кредит.

Автори законопроєкту

Авторами документу є 13 депутатів Верховної Раді від "Слуги народу", у тому числі голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Законопроєкт №4475 був зареєстрований у парламенті 9 грудня 2020 року. Рада ухвалила цей документ у першому читанні 19 березня 2021 року.

Реакція НБУ

Після ухвалення законопроєкту №4475 у першому читанні представники Національного банку розкритикували деякі норми цього документу.

"Реструктуризація боргу валютних позичальників має відбуватися на ринкових збалансованих умовах, які прийнятні і для банків, і для позичальників", – повідомили у Нацбанку.

Механізм реструктуризації таких позик, як зазначили в НБУ, вже існує.

По-перше, механізм реструктуризації боргу фізособи за валютним іпотечним кредитом визначений Кодексом з процедур банкрутства. Він передбачає, що у ході реструктуризації арбітром між боржником та кредитором виступає суд. Він оцінює обставини справи та становище позичальника. Тож реструктуризація здійснюється на справедливих та збалансованих умовах.

По-друге, банки розробили і пропонують власні програми добровільної реструктуризації валютної заборгованості.

У Нацбанку також розкритикували норму законопроєкту №4475 щодо подовження на три роки дії мораторію на стягнення заставного майна за валютними кредитами.

"На нашу думку, таке рішення знову законсервує, а не розв’яже проблему валютних кредитів. Оскільки з моменту дії мораторію, позичальники переважно так і не почали виконувати зобов’язання за такими кредитами, що створило ризики для стійкості фінансової системи. Ба більше, продовження мораторію нівелює ефективність державних програм зі стимулювання розвитку іпотеки", – повідомили у Нацбанку.

Також представники регулятора підкреслили, що реструктуризація валютних кредитів саме на ринкових умовах сприятиме очищенню портфелів банків від проблемної заборгованості та відновленню іпотечного кредитування.

Нагадування ЛІГА.Money

Щоб обрати кредит (у тому числі на придбання нерухомості), варто скористатися допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Це дасть змогу порівняти реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі