В Україні створять систему гарантування вкладів у небанківських фінустановах

20.04.2021, 16:12
В Україні створять систему гарантування вкладів у небанківських фінустановах - Фото
Фото: depositphotos.com

Вклади у небанківських фінустановах зараз не гарантуються державою

Банківські депозити українців на суму до 200 000 грн захищені гарантіями держави, а от вклади у небанківських фінустановах (кредитні спілки, страхові компанії тощо) залишаються незахищеними. Як повідомили у Національному банку, в Україні планують створити систему гарантування вкладів і в небанківських фінустановах.

"Кожен вкладник банку в Україні знає – його депозит захищено державою. Чого не скажеш про клієнтів небанківських фінустанов – страхових та кредитних спілок, хоча вони, як і банки, працюють з коштами населення. Виходить, що їхні клієнти фактично незахищені на випадок неплатоспроможності установи", – повідомляється на Facebook-сторінці регулятора.

Яких вкладів це стосуватиметься

Йдеться про внески майже 6 млн українців на страхування життя на загальну суму близько 12 млрд грн, а також про депозити 12 000 українців у кредитних спілках на 1,4 млрд грн.

Як підкреслюють в НБУ, соціальна роль кредитних спілок та страхових компаній важлива.

Перші працюють у невеликих містах та селах, де відсутні банки. Вони дають можливість мешканцям (здебільшого людям старшого віку) тримати кошти не вдома, а на депозиті, захищаючи їх від знецінення.

Страховики ж дозволяють громадянам формувати "подушку безпеки" на випадок втрати працездатності, хвороби, виходу на пенсію.

У НБУ підкреслюють, що для регулятора важливими є рівність умов роботи банків та небанківських учасників ринку.

"Тому немає жодних сумнівів, що система гарантування вкрай необхідна небанківському фінансовому сектору", – зазначила директорка департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Ольга Гурбич.

Коли може запрацювати нова система гарантування вкладів

У Нацбанку вважають, що система гарантування вкладів у небанківських фінустановах може запрацювати у 2023-2024 роках.

"Чому такий горизонт планування? Крім процедурних моментів, регулятор хоче, щоб Фонд гарантування вкладів став для небанківських установ не службою швидкого порятунку, а надійною страховкою", – пояснили в НБУ.

Рада з фінансової стабільності, до складу якої входять представники Нацбанку, Міністерства фінансів, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, вже погодила концепцію створення нової системи гарантування на базі ФГВФО.

Які вклади гарантуються зараз

Зараз державою гарантуються лише вклади у банках на суму до 200 000 грн (незалежно від кількості вкладів, які були у громадянина в банку-банкруті).

Під гарантії ФГВФО підпадають не лише депозити фізичних осіб на вказану суму, але й кошти на карткових рахунках громадянина (у тому числі це рахунки, на які він отримує зарплату, пенсію, стипендію та інші виплати).

Крім того, гарантуються Фондом вклади фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі