Прожитковий мінімум може зрости. Профільний комітет зареєстрував законопроект

27.05.2020, 14:11
Прожитковий мінімум може зрости. Профільний комітет зареєстрував законопроект - Фото
Галина Третьякова (Фото: Андрей Гудзенко/LIGA.net)

До розміру прожиткового мінімуму прив’язано багато соцвиплат, на нього спираються при формуванні державного та місцевих бюджетів

Верховній Раді пропонують з 2021 року змінити підхід до розрахунку прожиткового мінімуму. Законопроект про створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму № 3515 подала група нардепів на чолі із представником фракції “Слуга народу”, головою комітету з питань соцполітики Галиною Третьяковою.

Пропонують, щоб прожитковий мінімум був часткою середньої зарплати за рік, що передує року формування держбюджету на наступний рік. У 2021 році частка має складати не менше 40% і щороку підвищуватися на 1% до 50% у 2031 році.

Законодавці пропонують уряду підвищувати прожитковий мінімум, якщо його розмір протягом трьох місяців принаймні на 10% нижчий за фактичний прожитковий мінімум.

Щоб вирахувати пенсії, мають намір використовувати не весь прожитковий мінімум, обрахований за новими правилами, а тільки його частку. У 2021 році - 44%, і з кожним роком на 2% більше, щоб у 2041 році досягнути 100%.

Соцдопомогу малозабезпеченим пропонують рахувати, спираючись на прожитковий мінімум, який щороку встановлюється законом про державний бюджет (тобто як зараз).

Зауважимо, це не перша подібна ініціатива. Парламенту цього скликання більше ніж десять разів пропонували змінити підхід до розрахунку прожиткового мінімуму, зокрема представники профільного комітету. Жоден із законопроектів не пройшов навіть у першому читанні.

  • Конституція визначає, що пенсії та інші види соцвиплат мають забезпечувати рівень життя не нижчий за прожитковий мінімум. Верховна Рада щороку визначає прожитковий мінімум у законі про державний бюджет. Прожитковий мінімум застосовують для встановлення мінімальної зарплати та пенсії, соцдопомоги, стипендій тощо.
  • Мінсоцполітики щомісяця вираховує фактичний прожитковий мінімум. У березні він становив 3 795 грн на одну особу (з урахуванням суми обов’язкових платежів – 4 352 грн), для дітей віком до 6 років – 3 549 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 4 358 грн, для працездатних осіб – 3 931 грн (з урахуванням суми обов’язкових платежів – 4 884 грн), для осіб, які втратили працездатність, – 3 217 гривень.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі