У Раді пропонують реструктуризувати валютні кредити фізосіб

17.12.2020, 16:57
У Раді пропонують реструктуризувати валютні кредити фізосіб - Фото
Фото: depositphotos.com

Депутати від "Слуги народу" розробили проєкт закону про переведення валютних кредитів у гривневі

Тринадцять депутатів Верховної Раді від "Слуги народу" пропонують парламенту реструктуризувати валютні кредити фізичних осіб (у тому числі іпотечні). Про це йдеться у законопроєкті №4475, зареєстрованому у Раді 9 грудня.

Автори документу зазначають у пояснювальній записці, що зараз надання споживчих кредитів в іноземній валюті заборонено законом, проте раніше банки (фактично користуючись недосконалістю законодавства) надавали валютні кредити фізособам, які не мали і не будуть мати доходу в іноземній валюті.

"Тобто йдеться про очевидні зловживання з боку кредитодавців, що надавали кредити в іноземній валюті громадянам, у яких доходи в іноземній валюті взагалі відсутні", – йдеться у документі.

У зв'язку з цим депутати вважають, що кредитодавці (банки) намагалися отримати прибуток у недобросовісний спосіб, що суперечить верховенству права та принципам цивільного законодавства.

На думку авторів законопроєкту, держава та парламент мають відреагувати на такі дії кредитодавців (банків), які "заробляли чималі доходи на наданні кредитів в іноземній валюті громадянам".

Серед причин необхідності прийняття законопроєкту депутати називають події форс-мажорного характеру, що відбулися в Україні та суттєво вплинули на курс гривні до іноземних валют: Революція Гідності, окупація частини території України, тощо. У результаті таких подій сталася масштабна девальвація, наслідки якої "не можуть бути повністю перекладені кредитодавцями на позичальників".

Автори законопроєкту пропонують такі законодавчі зміни:

- провести обов’язкову реструктуризацію валютних кредитів на підставі закону (а не на підставі договору про реструктуризацію). При цьому умови реструктуризації мають визначатися законом (а не договором);

- перерахувати усі валютні грошові зобов’язання позичальників у гривню за офіційним курсом, встановленим НБУ на день реструктуризації;

- списати неустойку (штрафи, пеню), а сплачену до проведення реструктуризації неустойку (штрафи, пеню) зарахувати на погашення тіла кредиту та процентів за користування кредитом.

- процентну ставку за користування валютним кредитом, що застосовувалась до реструктуризації, переглянути на таку, що складає половину розміру українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у відповідній іноземній валюті. А для періодів, коли такого індексу ще не існувало (він вперше почав розраховуватися у 2011 році) – встановити на рівні половини облікової ставки Національного банку;

- після цього суми процентів, що були сплачені до моменту реструктуризації понад такі розміри (понад нову ставку у валюті), в ході реструктуризації зарахувати на погашення тіла кредиту та не сплачених процентів;

- наступний крок – проведення реструктуризації з встановленням ставки за користування кредитом у розмірі українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у гривні + 1 процентний пункт. Надалі здійснювати щорічний перегляд ставки в залежності від зміни цього індексу;

-  після реструктуризації кредит має було повернуто протягом 10 років зі сплатою тіла кредиту рівними частками щомісячно. Позичальникам надається право достроково погасити кредит.

"Запровадження змін, передбачених законопроектом, дозволить захистити права та законні інтереси позичальників, що отримали споживчі кредити в іноземній валюті, від зловживань з боку кредитодавців; сприяти відновленню платоспроможності позичальників, які не змогли своєчасно здійснити платежі за такими споживчими кредитами", – зазначається у пояснювальній записці.

Нагадування ЛІГА.Money

Щоб обрати кредит (у тому числі на придбання нерухомості), варто скористатися допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Це дасть змогу порівняти реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі