Новий закон про фінмоніторинг: що зміниться для громадян

17.04.2020, 16:58
Новий закон про фінмоніторинг: що зміниться для громадян - Фото
Фото: depositphotos.com

З 28 квітня під обов'язковий фінмоніторинг потраплять суми від 400 000 грн. Для деяких переказів буде потрібна ідентифікація особи, пояснив НБУ

28 квітня набере чинності закон "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення", через який у банківських клієнтів  з’явилось багато питань, повідомила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Закон збільшує граничні суми фінансових операцій, які підлягають обов'язковому моніторингу, зі 150 000 до 400 000 грн. Під фінмоніторинг потраплять закордонні та внутрішні грошові перекази і операції з готівкою від 400 000 грн, а також перекази без відкриття рахунку, у тому числі міжнародні, від 30 000 грн. Ініціатору такого переказу потрібно надати інформацію про себе та отримувача коштів. 

Рожкова запевнила, що проблем із дистанційною оплатою комуналки чи іншими звичайними переказами у громадян не виникне. За її словами, новий закон про фінансовий моніторинг запроваджує «ризик-орієнтований підхід» до клієнтів. Відтепер буде чіткий перелік низькоризикових операцій та клієнтів: оплата комуналки; зарплатні проекти, стипендії, пенсії; ОСББ; підприємства ЖКГ, інтернет-провайдери; «білий» бізнес, який платить податки, тощо. 

Увага до низькоризикових клієнтів буде мінімальною, закон не вплине на більшість операцій з переказу грошей. Вимоги закону не поширюються на:

• сплату комуналки, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових платежів (незалежно від суми);

• сплату кредиту до 30 000 грн;

• оплату товарів і послуг за допомогою картки чи іншого платіжного пристрою, якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);

• всі готівкові перекази в межах України до 5 000 грн;

• зняття коштів з власного рахунку.

У разі необхідності верифікації особи процедура віддаленої перевірки клієнтів може бути різною: через BankID, кваліфікований електронний підпис, відеотрансляцію, дистанційне зчитування даних через NFC або платіж на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта. Як варіант розглядається можливість дозволити банкам частково віддати ідентифікацію та верифікацію клієнтів на аутсорс. 

Новий закон зобов’язує розкрити власників електронних гаманців, щоб електронні гроші не використовувались для тіньових операцій. В Нацбанку пропонують спрощену модель ідентифікації для власників гаманців: потрібно віддалено надіслати копії документів та зробити фотофіксацію клієнта з його особистими документами.

Рожкова наголосила, що обов'язково буде перехідний період і для банків, і для небанків. А учасники ринку отримають додатковий час для налаштування процесів і реалізації вимог.

  • Вимоги до ідентифікації платників при переказі коштів не впливатимуть на оплату комунальних послуг, штрафів або податків, запевняють в НБУ.

  • З 28 квітня для ідентифікації в банках не буде вимагатися особиста присутність клієнта. Відкрити рахунки можна буде з використанням відеозв'язку, BankID або електронного підпису.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі