В Нацбанку назвали умови участі лайфових компаній та кредитних спілок у ФГВФО

26.05.2020, 15:25
В Нацбанку назвали умови участі лайфових компаній та кредитних спілок у ФГВФО - Фото
Катерина Рожкова Фото: НБУ

Катерина Рожкова допускає їхню добровільну участь

Національний банк України підтримує створення системи гарантування вкладів для клієнтів компаній зі страхування життя та кредитних спілок, заявила заступниця голови НБУ Катерина Рожкова в інтерв'ю FinClub. 

«Ми відкрито говоримо про необхідність таких гарантій. Але колись потрібно вирішити чимало питань», – зазначила Рожкова. 

Отримати гарантування вкладів зі страхування життя та у кредитних спілках споживачі зможуть за низки умов. Це перспектива не поточного і навіть не наступного року, говорить Рожкова. 

Для початку потрібно вирішити, якою саме буде модель фонду. Це може бути як окремий фонд, так і в рамках Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Але для цього доведеться вирішити питання боргів ФГВФО перед Міністерством фінансів та збільшення суми гарантування банківських вкладів. В НБУ вважають, що ФГВФО може займатись небанківським сектором і новий фонд не потрібен. 

Друга умова – самі учасники страхового ринку та кредитні спілки мають бути готові до регулярних відрахувань у фонд та вступних внесків. Розглядається можливість добровільної участі компаній у Фонді гарантування. Рожкова підкреслила, що при цьому регулятор має бути впевненим у платоспроможності компаній, щоб не повторився сценарій банківської кризи 2014-2015 років, коли більш стійкі та надійні банки заплатили за банки з низькими стандартами. 

«Фонд гарантування вкладів створюється для підвищення впевненості у споживачів на випадок надзвичайних подій, а не для постійних виплат в результаті хронічного неякісного управління ризиками в банках», – зазначила Рожкова. 

Нацбанк також посилить захист прав клієнтів фінкомпаній, повідомила заступниця голови НБУ. Рада підтримала законопроект, що поширить вимоги закону про споживче кредитування на кредити, які не перевищують однієї мінімальної зарплати (зараз це 4723 грн. – ред.) і одного місяця. Фінкомпанії, як і банки, повинні будуть розкривати повну інформацію про кредит і реальну річну процентну ставку та мати обмеження за штрафами тощо. Відповідна норма почне діяти у разі ухвалення закону парламентом.

  • Розмір гарантованої суми відшкодування вкладів неможливо підвищити, поки Фонд гарантування вкладів фізичних осіб має великі борги перед державою, повідомили у Фонді.
  • Майже чверть українців позичали гроші під час карантину, а 6% розповіли про появу великих боргів, свідчать результати дослідження Active Group.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі