У квітні інфляцію стримували здешевлення енергоносіїв і недоступність деяких послуг, - НБУ

13.05.2020, 15:38
У квітні інфляцію стримували здешевлення енергоносіїв і недоступність деяких послуг, - НБУ - Фото
Фото: depositphotos.com

Найбільше на рівень цін вплинуло зниження вартості природного газу для населення

За квітень споживча інфляція сповільнилася до 2,1% в річному вимірі (з 2,3% у березні). У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

“Споживча інфляція очікувано залишалася нижче цільового діапазону 5% ± 1 в.п. Утім, вона була меншою порівняно з траєкторією прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за квітень 2020 року”, прокоментували в Нацбанку. 

Головними чинниками, що стримували ціни, в НБУ називають здешевлення енергоносіїв (нафти і газу), зниження попиту на окремі товари і послуги, а також значну пропозицію овочів. Окремі послуги були заборонені під час карантину, тож ціни залишилися на рівні попереднього місяця. Ці чинники нівелювали негативний вплив девальвації гривні та ажіотажний попит на окремі товари у першій половині квітня через поширення пандемії коронавірусу та карантинні обмеження.

Найбільше на сповільнення цін вплинуло зниження вартості природного газу для населення через врахування в тарифах нижчих цін на газ як на світовому, так і внутрішньому ринку. Дешевший газ сприяв зниженню вартості опалення та гарячої води. Продовжували падати ціни на паливо до 18,2% рік до року (р/р) через суттєве зниження світових цін на нафту.

Падіння цін на непродовольчі товари уповільнилося до 1,3% р/р. Через підвищений попит зростали ціни на фармацевтичні та окремі товари особистого догляду. А дешевшали автомобілі, побутова техніка, одяг, взуття та електроніка.

Зростали ціни на сирі харчові продукти (на 0,8% р/р). Через підвищений попит у першій половині квітня дорожчали гречана крупа, часник, лимони. Проблеми з логістикою призвели до підвищення цін на яловичину, свинину та молоко. Дешевшали капуста, буряк і морква.

Натомість темпи зростання цін на харчі з високим ступенем обробки не змінилися (3,9% р/р). Зростали ціни на м'ясні та окремі молочні продукти, макарони та окремі крупи. Менше дорожчали кондитерські вироби, соуси, соки, консервовані овочі, а оливкова олія та кава продовжували дешевшати. Помірно зростали ціни на алкогольні напої, подорожчали тютюнові вироби.

  • У січні НБУ прогнозував, що інфляція більшу частину 2020 року буде нижче цільового діапазону 5% ± 1 п.п. і повернеться в його межі у кінці року.

  • За прогнозами НБУ, найбільше потрясіння чекає економіку в другому кварталі: вона скоротиться на 11%, безробіття зросте до 12%

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі