В якому порядку погашаються вимоги кредиторів банків-банкрутів: інфографіка

05.03.2021, 12:16
В якому порядку погашаються вимоги кредиторів банків-банкрутів: інфографіка - Фото
Офіс Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (фото: LIGA.net)

Задоволення вимог кредиторів збанкрутілих банків здійснюється за рахунок коштів, що надходять від продажу майна таких фінустанов

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб роз'яснили українцям, в якому порядку погашаються вимоги кредиторів банків-банкрутів. Про це йдеться у повідомленні ФГВФО.

У чому різниця між виплатою гарантованої суми та задоволенням вимог кредиторів

У разі визнання того чи іншого банку неплатоспроможним вкладникам-фізичним особам (у тому числі фізособам-підприємцям) гарантується відшкодування коштів у межах граничного розміру (до 200 000 грн, незалежно від кількості рахунків, відкритих на ім'я вкладника у банку-банкруті).

Гарантоване відшкодування вкладники отримують від Фонду гарантування вкладів за рахунок його коштів.

У той же час задоволення вимог кредиторів (виплати на суму понад 200 000 грн) здійснюється за рахунок коштів самого неплатоспроможного банку, що надходять протягом його ліквідації від продажу майна (активів).

Таким чином, основною різницею між виплатою гарантованої суми відшкодування та задоволенням вимог кредиторів є джерело коштів для здійснення цих виплат.

Черговість задоволення вимог кредиторів

Черговість задоволення кредиторських вимог визначається статтею 52 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Зокрема, вимоги фізичних осіб та ФОПів на суму, що перевищує виплачене Фондом гарантоване відшкодування (так звані "вкладники 200+"), віднесено до четвертої черги кредиторів, а вимоги юридичних осіб, не пов’язаних з банком, – до сьомої.

До перших трьох черг відносяться:

- зобов’язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян;

- грошові вимоги щодо зарплати, які виникли з зобов’язань банку перед працівниками до ухвалення рішення про ліквідацію банку;

- вимоги Фонду гарантування вкладів до банку (у тому числі на покриття витрат, пов’язаних із продажем активів збанкрутілого банку).

Задоволення вимог кредиторів кожної наступної черги починається лише після повного погашення вимог попередньої черги.

Від чого залежить ефективність розрахунку з кредиторами банку

Важливо розуміти, що погашення вимог кредиторів не є гарантованим. І якщо коштів, які надійшли від продажу майна збанкрутілого банку буде недостатньо, частина (або навіть більшість) кредиторів може не отримати виплат.

У Фонді гарантування підготували інфографіку, в якій роз'яснюється принцип погашення вимог кредиторів неплатоспроможних банків, що перебувають у ліквідації.

Інфографіка: Фонд гарантування вкладів фізосіб

Інфографіка: Фонд гарантування вкладів фізосіб

Ефективність розрахунку з кредиторами банку залежить від якості (ліквідності) його активів. Фонд гарантування виставляє всі активи банку на продаж через відкриті електронні аукціони, де їх ціну в ході конкурентних торгів визначають учасники.

Інфографіка: ФГВФО

Інфографіка: Фонд гарантування вкладів фізосіб

"85% активів банків, що ліквідуються Фондом, – це кредити. 97% кредитів не обслуговуються боржниками по 5-7 років, часто застава за ними була виведена з банку ще до визнання його неплатоспроможним", – підкреслюють у Фонді гарантування.

Інфографіка: ФГВФО

Інфографіка: Фонд гарантування вкладів фізосіб

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі