У яких випадках можна достроково розірвати депозитний договір: роз'яснення

11.05.2021, 11:42
У яких випадках можна достроково розірвати депозитний договір: роз
Фото: depositphotos.com

Існують два види банківських вкладів: на вимогу та строкові; умови отримання таких депозитів є різними

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб розповіли про різницю між вкладами на вимогу та строковими вкладами, а також про те, в яких випадках можна достроково розірвати депозитний договір. Про це йдеться на Facebook-сторінці ФГВФО.

У чому різниця між вкладами

Законодавство визначає два види банківського вкладу:

- на вимогу (коли договір укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу);

- строковий вклад (на умовах повернення вкладу після завершення встановленого договором строку).

Вибір виду депозиту залежить від потреб вкладника щодо розпорядження коштами. Якщо вкладник не знає точно, чи знадобляться йому гроші на депозиті до закінчення строку дії договору, йому краще відкрити вклад на вимогу.

Якщо ж через певний час виявиться, що гроші в найближчому майбутньому не знадобляться, то депозит на вимогу можна переоформити на строковий вклад, щоб отримати додатковий дохід у вигляді вищих процентів.

За договором вкладу на вимогу банк зобов'язаний видати депозит або його частину та нараховані проценти на першу вимогу вкладника. Така вимога може бути оформлена у вигляді письмової заяви до банку, документа на переказ коштів тощо. У подібному депозитному договорі не визначений конкретний строк повернення вкладу.

Стосовно розірвання строкового депозитного договору ситуація є складнішою.

В яких випадках можна достроково розірвати такий депозитний договір

За договором строкового вкладу банк зобов'язаний видати депозит та нараховані проценти за ним після завершення строку, визначеного у договорі банківського вкладу.

Повернення вкладникові строкового вкладу та нарахованих процентів на його вимогу до спливу строку можливе лише у випадках, передбачених договором. Зазвичай таке дострокове повернення коштів супроводжується суттєвим зниженням процентів.

Тому необхідно завжди уважно вивчати договір з банком перед підписанням, щоб чітко розуміти, у яких випадках можливо буде достроково отримати свої кошти.

"Щоб уникнути у майбутньому непорозумінь з банком, перед укладенням договору банківського вкладу з’ясуйте всі умови надання цієї послуги, ознайомтеся зі зразками договорів, а у разі наявності додаткових питань зверніться до банку та оберіть депозит, який задовольняє ваші потреби", – зазначають у ФГВФО.

У разі невиконання вимоги вкладника про повернення вкладу банк зобов’язаний прийняти від клієнта відповідну заяву, поставити на ній дату отримання, підпис уповноваженої особи та видати вкладнику письмове повідомлення про невиконання цієї вимоги з зазначенням причини, дати взяття вимоги на облік, дати видачі повідомлення, прізвища, імені та по батькові уповноваженої особи банку.

Динаміка обсягу вкладів

Загальна сума вкладів фізичних осіб (у тому числі ФОПів) у банках-учасниках Фонду гарантування вкладів на 1 квітня склала 611,29 млрд грн, що на 2,12 млрд грн більше, ніж на 1 березня (609,17 млрд грн).

Із загальної суми вкладів фізичних осіб на 1 квітня вклади у національній валюті складали 363,01 млрд грн (+3,71 млрд грн за березень та +5,65 млрд грн – за перший квартал), а в іноземній – 248,29 млрд грн (-1,58 млрд грн за березень та -1,92 млрд грн – за перший квартал).

Основними чинниками, які мали вплив на приріст гривневих вкладів у першому кварталі, у Фонді гарантування називають:

- збільшення мінімальної зарплати на 20% з початку року (з 5000 грн до 6000 грн);

- приріст фонду оплати праці на 15,4 млрд грн (на 9,3%) за січень-лютий 2021 року у порівнянні з відповідним періодом минулого року;

- приріст бюджетних виплат на соціальний захист та соціальне забезпечення на 8,5 млрд грн (на 16,6%) за січень-лютий 2021 року у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року.

Депозити 98% вкладників у банках-учасниках Фонду не перевищують 200 000 грн, тому повністю підпадають під гарантії Фонду. Їхня загальна сума – 234,94 млрд грн.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі