У чому різниця між кредитами від банків та небанківських фінустанов: роз'яснення експертів

18.02.2021, 13:23
У чому різниця між кредитами від банків та небанківських фінустанов: роз
Ілюстрація: Проект USAID "Трансформація фінансового сектору"

Експерти пояснили, у чому переваги та недоліки залучення банківських та небанківських кредитів

ЛІГА Money, Проект USAID "Трансформація фінансового сектору" та Громадське радіо продовжують проведення серії радіопередач з фінансової грамотності "Споживчі кредити: безпечно і з користю". Друга з чотирьох передач вийшла в ефір у середу, 17 лютого.

Голова правління Української асоціації фінтех та інноваційних компаній, проєкт ФінСкарга Ростислав Дюк, а також менеджерка Юридичної клініки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Катерина Козмуляк розповіли про те, у чому полягає різниця між кредитами від банків та небанківських фінустанов, а також про те, що таке кредитна історія і чому вона важлива.

За словами Ростислава Дюка, банківські кредити є більшими за сумою та можуть надаватися на довший термін, тоді як кредити від небанківських фінустанов зазвичай невеликі за сумою та надаються лише на кілька місяців.

Крім того, діяльність банків вже тривалий час регулюється Національним банком і вимоги до учасників цього ринку є суворішими. У той же час регулювати діяльність небанківського сектору (фінкомпанії, кредитні спілки тощо) НБУ почав лише з липня 2020 року, тому вимоги до таких учасників ринку поки що є більш м'якими.  

Відповідно, ризики, пов'язані із залученням банківського кредиту, є нижчими.

Як правило, банківські кредити також є дешевшими, ніж кредити небанківських фінустанов.

"Ефективні ставки по банківському ринку – від 50% до 100% річних, тоді як кредитні ставки від мікрофінансових організацій можуть складати понад 700% річних. Споживач має розуміти реальну ефективну вартість кредиту", – зазначив Ростислав Дюк.

За словами Катерини Козмуляк, кредитні договори з фінансовими компаніями нерідко укладаються онлайн, але це не означає, що такий документ має меншу юридичну силу, ніж договір, підписаний позичальником у відділенні банку чи іншої фінустанови.

"Якщо ви берете кредит, ви укладаєте кредитний договір. Відповідно до закону він укладається в письмовій формі. Нехай вас не вводить в оману те, що все робиться онлайн чи через сайт – ви все одно надаєте туди вашу персональну інформацію – паспортні дані, ідентифікаційний код…Іноді створюється хибна ілюзія, що вас не знайдуть…Але (кредитори) знаходять боржника, який взяв кредит", – сказала вона.

Експерти порадили українцям об'єктивно оцінювати свої фінансові можливості, щоб приймати зважені фінансові рішення.

Обрати кредит та порівняти реальну вартість позик з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат також можна за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money.

Серію радіопередач "Споживчі кредити: безпечно і з користю" можна слухати щопонеділка та щосереди з 15 по 24 лютого о 19:05 на 99,4 FM у Києві, на інших хвилях Громадського радіо, на сайті: https://hromadske.radio/live, а також у додатку "Громадське радіо" в Google Play та App Store.

Повну версію радіопередачі від 15 лютого можна послухати тут:

Створений за участі Ligamedia та Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору" проєкт ЛІГА.Money працює з 1 жовтня 2020 року та пропонує сервіс порівняння реальної вартості банківських кредитів.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі