В Академії наук підрахували, скільки українців отримують зарплати "в конвертах"

30.11.2020, 17:01
В Академії наук підрахували, скільки українців отримують зарплати "в конвертах" - Фото
Фото: depositphotos.com

Понад чверть працюючих українців отримують тіньові доходи

За оцінками державного Інституту економіки та прогнозування НАН України, 26,5% працюючих українців отримують зарплати "в конвертах". Про це йдеться у повідомленні комітету Верховної Ради з питань соціальної політики.

"З’ясувалося, що 26,5% економічно активного населення – а це 4 709 530 осіб – отримують тіньові доходи", – зазначається у повідомленні.

Обсяг неофіційних надходжень

Загальний обсяг неофіційних надходжень економічно активного населення складає близько 21,543 млрд грн.

У комітеті вважають, що оцінка Інституту економіки та прогнозування НАН України є заниженою, оскільки не враховує осіб з "дуже високим прибутком".

"Тіньова економіка сформувала дві протилежні тенденції…З одного боку значна частина населення внаслідок неформальної економіки отримала джерело виживання, яке компенсує вади функціонування легального сегменту економіки. А з іншого боку, державний бюджет недоотримує значну частину податкових ресурсів", – йдеться у повідомленні.

Що стосується детінізації сфери зайнятості та оплати праці, то у комітеті підтримують поступовість такого процесу.

"Процес детінізації неформальної зайнятості має бути поступовим та поміркованим. Детінізація може відбуватися за рахунок, наприклад, перегляду податкової політики в частині реформування оподаткування доходів фізичних осіб, реалізації політики підтримки малого та середнього бізнесу", – повідомили у парламентському комітеті.

Альтернативні дані

У жовтні цього року були оприлюднені результати опитування, проведеного Центром Разумкова. Згідно з результатами опитування, 36% громадян усю зарплату або її частину отримують неофіційно. З них понад 16% працюють на основі запису у трудовій книжці або письмового договору, але частину зарплати отримують неофіційно, а близько 20% працюють на основі усної домовленості з роботодавцем, тобто без офіційного оформлення та з неофіційною зарплатою.

Більшість українців (63,7%) працюють на основі запису в трудовій книжці або письмового договору і отримують "білу зарплату".

Крім того, у середині листопада у столичних органах влади повідомили з посиланням на Держстат, що у Києві зарплату "в конвертах" отримують трохи більше 13% працюючих, тобто кожен восьмий найманий працівник.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредиту з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У жовтні у Держстаті заявили, що зарплата становить менше 50% в доходах українців.

  • У середині листопада в ООН повідомили, що через пандемію Україні загрожує рецесія, 9 млн громадян можуть збідніти.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі