Збільшення суми гарантій за вкладами. У Раді зареєстрували законопроєкт

03.06.2021, 11:58
Збільшення суми гарантій за вкладами. У Раді зареєстрували законопроєкт - Фото
Фото: depositphotos.com

Збільшити гарантовану суму можливо лише після реструктуризації боргових зобов'язань ФГВФО перед державою

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №5542-1, який дозволить поступово збільшити суми гарантій за вкладами у збанкрутілих банках з 200 000 грн до 600 000 грн. Про це йдеться у повідомленні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

"Ми підійшли на крок ближче до довгоочікуваного підвищення гарантованої суми банківських вкладів та нового етапу розвитку фінансового сектору… Законопроєкт №5542-1 дозволить розв'язати проблему боргів Фонду гарантування, що накопичились внаслідок виплати 90 млрд грн понад двом мільйонам вкладників банків, збанкрутілих під час кризи 2014-2016 років", – зазначають у ФГВФО.

Що передбачає законопроєкт

Збільшити гарантовану суму неможливо без реструктуризації боргових зобов'язань ФГВФО перед державою.

Під час банківської кризи у 2014-2016 роках були виведені з ринку більше половини банків. Фонд гарантування вкладів у цей період забезпечував виплати відшкодування в обсягах, що вдесятеро перевищували його фінансові можливості. Це здійснювалося за рахунок залучення Фондом кредитів від Національного банку та Міністерства фінансів.

На сьогодні Фонд повністю розрахувався за кредитами Національного банку та частково достроково погасив заборгованість перед Міністерством фінансів.

Борги Фонду на 1 квітня 2021 року складаються із заборгованості за векселями перед Міністерством фінансів у сумі 68,85 млрд грн, у тому числі залишок основної суми боргу складає 46,94 млрд грн, а нараховані проценти – 21,91 млрд грн.

"Загальна заборгованість, яку Фонд має сплатити до грудня 2031 року, складає 111,1 млрд грн, з яких 64,16 млрд грн – нараховані відсотки. За розрахунками робочої групи при Раді з фінансової стабільності Фонд не зможе накопичити кошти в таких обсягах. Дефіцит коштів Фонду складатиме понад 80 млрд грн", – зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту.

Тому проєкт закону №5542-1 передбачає запровадження механізму реструктуризації боргових зобов’язань Фонду. Зокрема, йдеться про переведення боргу Фонду в умовні зобов'язання, джерелом погашення яких будуть кошти, що надійдуть від пов'язаних з банками осіб, причетних до банкрутства фінустанов.

Також законопроєкт створює правові основи для входження державного Ощадбанку до Фонду гарантування вкладів.

Крім того, документ передбачає удосконалення механізмів надання Фонду кредитної підтримки з боку Національного банку та Мінфіну.

"Реструктуризація боргів Фонду забезпечить стабільність системи гарантування вкладів. Це дозволить вперше з 2012 року підвищити гарантовану суму вкладів – спершу удвічі, до 400 000 грн, а згодом до 600 000 грн", – пояснюють у ФГВФО.

Автори законопроєкту

Авторами проєкту закону №5542-1 є депутати Верховної Ради від "Слуги народу" Данило Гетманцев (голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики), Ірина Аллахвердієва, Вікторія Кінзбурська та Юлія Діденко.

Документ зареєстрований у парламенті 28 травня.

"Те, що підготовка проєкту завершена, і він поданий до Верховної Ради, означає, що до кінця року ми можемо здійснити низку кроків, які стосуватимуться практично кожного громадянина України, і які передбачені міжнародними зобов'язаннями нашої держави…Ми віримо, що парламентарі ухвалять закон, якого давно чекає суспільство", – повідомляють у Фонді гарантування вкладів.

Які вклади зараз гарантуються державою

Зараз державою гарантуються вклади у банках на суму до 200 000 грн (незалежно від кількості депозитів, які були у громадянина в банку-банкруті).

Під гарантії ФГВФО підпадають не лише депозити фізичних осіб на вказану суму, але й кошти на карткових рахунках громадянина (у тому числі це рахунки, на які він отримує зарплату, пенсію, стипендію та інші виплати).

Крім того, гарантуються вклади фізичних осіб-підприємців (ФОПів).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі