Рівень реальної зарплати цьогоріч знизиться - НБУ

25.06.2020, 15:41
Рівень реальної зарплати цьогоріч знизиться - НБУ - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

Реальні доходи українців зменшаться: це пов'язують зі зниженням ділової активності та зростанням безробіття

У Національному банку спрогнозували припинення зростання реальних доходів населення. У зв’язку з карантином у країні різко знизився рівень ділової активності, виріс рівень безробіття та зменшились зарплати - все це негативно вплинуло на загальний рівень доходів. Інформацію щодо нинішньої ситуації та очікувань цього року регулятор виклав у власному Звіті про фінансову стабільність за червень 2020 року.

Рівень реальних доходів зростав упродовж трьох останніх років. Проте карантинні обмеження негативно позначились на зарплатах, зазначають в НБУ. За результатами опитування агентства Info Sapiens, повну плату за роботу в березні отримали менше ніж половина респондентів. У квітні рівень реальної зарплати знизився на 0,5% у порівнянні з квітнем минулого року, а кількість найманих працівників зменшилась на 25%.

(bank.gov.ua)

Близько 30% українців повністю позбулися доходу або роботи, а ще понад третину опитаних повідомили, що регулярні доходи їхніх родин змінилися. 

За даними Служби зайнятості, на кінець травня кількість зареєстрованих безробітних у країні збільшилася майже у 1,5 разу у порівнянні з березнем поточного року.

Фактори доходів: закриті кордони та соцвиплати

У НБУ зазначають, що загальний рівень доходів населення знизився на фоні двох факторів: 

- різкого збільшення обсягів соціальної допомоги, через що дохідну частину бюджету довелося скоротити;

- зменшення рівня зарплат трудових мігрантів, доходи яких за березень-квітень у доларовому еквіваленті скоротилися на 9% у порівнянні з минулим роком.

Незважаючи на великі обсяги соціальних виплат у період карантину, це майже не вплинуло на рівень доходів українців в цілому. 

А от другий фактор істотно знизив доходи населення. З середини березня можливість перетинати кордони була обмеженою, а деякі країни взагалі закрили їх для в’їзду, внаслідок чого багато трудових мігрантів втратили роботу.

Після відкриття кордонів попит на робочу силу у країнах ЄС має відновитися. А з урахуванням того, що безробіття в Україні поки що буде тільки зростати, аналітики НБУ прогнозують поступове збільшення трудових мігрантів.

Що далі

Співробітники регулятора впевнені, що цього року трирічна тенденція зростання доходів припиниться. Очікування другої хвилі пандемії стримуватиме створення нових робочих місць. Навіть після зняття карантинних обмежень збільшення зарплат є малоймовірним. Зменшиться прибуток і фізосіб-підприємців, доходи яких зараз складають близько 25% від загальних доходів населення. За словами Нацбанку, цей сегмент ринку праці карантинні обмеження "зачепили чи не найбільше". 

  • 22 квітня прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що в Україну з-за кордону повернулося близько 2 млн заробітчан, в уряді мають наміри залишити їх у країні.

  • 1 травня заборгованість підприємств за зарплатами населенню склала майже 3 млрд грн.

 

 

 

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі