Нардепи запропонували зробити реструктуризацію боргів обов'язковою для споживачів
Заборгованість за комунальними платежами будуть стягувати примусово, якщо боржники не укладатимуть договори про реструктуризацію. Відповідні нововведення передбачаються законопроектом № 3613, зареєстрованим у Верховній Раді 9 червня. Його ініціаторами стали народні депутати від партії Слуга народу.
Наразі такі договори укладаються за ініціативою комунальних служб, але це може стати обов’язком споживачів. Планують розширити і повноваження виконавців, яким можуть дозволити:
- накладати арешт на майно;
- забороняти боржнику виїзд за межі України;
- обмежувати використання зброї;
- обмежувати право на керування автомобілем.
Законопроект передбачає, що українці будуть зобов'язані укладати договори про реструктуризацію заборгованості за комунальні послуги, навіть якщо є борг за один місяць.
Розстрочка споживачам може надаватися на строк до п'яти років, залежно від загальної суми боргу. При цьому щомісячна плата за таким договором, як і зараз, не має перевищувати 25% доходу боржника, а для пенсіонерів - 20%.
У випадку відмови підписувати договір про реструктуризацію заборгованість за комуналку буде стягуватися за рішенням суду через виконавчу службу. Причому автори законопроекту порівняли заборгованість за комунальні послуги з несплатою аліментів, запропонувавши для тих і інших боржників однакові обмежувальні заходи.
Наприклад, виконавці стягуватимуть заборгованість за комуналкою (як і за аліментами) вже з першого дня пред'явлення виконавчого листа до виконання. Також їм дозволять утримувати з боржника до половини усіх його доходів.
За тримісячну заборгованість за комуналкою на майно боржника зможуть накласти арешт, за чотиримісячну - заборонити виїздити за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю та ходити на полювання. Також зможуть стягнути штраф, сума якого визначається строком тривалої заборгованості:
- понад 1 рік - 20% від загальної суми боргу;
- понад 2 роки - 30%;
- понад 3 роки - 50%.
За нинішнім законодавством у випадку примусового стягнення заборгованості за комунальні послуги на суму боргу нараховуються лише інфляційні втрати та 3% річних.
Нагадуємо, до комунальних послуг відносять електроенергію, водопостачання (гаряча та холодна вода) та водовідведення, плата за користування газом та його розподіл, опалення (індивідуальне або централізоване) тощо.
- На 1 січня цього року заборгованість українців за комунальними платежами склала 30,49 млрд грн, а на 1 березня - зросла ще на 2,2 млрд грн.
- 9 квітня в Київтеплоенерго повідомили, що в платіжках киян за комуналку з'явиться новий рядок - плата за обслуговування загальнобудинкових лічильників тепла і гарячої води. Ці суми виключили з тарифу на опалення і гарячу воду.
Коментарі