Вимагали сплатити неіснуючі борги. У Києві знешкодили колекторів-шахраїв: фото

09.06.2021, 15:30
Вимагали сплатити неіснуючі борги. У Києві знешкодили колекторів-шахраїв: фото - Фото
Фото: Національна поліція

Представляючись працівниками правоохоронних органів, зловмисники погрожували розправою жертвам та їхнім родичам

Працівники поліції знешкодили у Києві групу колекторів-шахраїв, які телефонували громадянам та вимагали сплатити неіснуючі борги. Про це йдеться у повідомленні департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції.

Як діяли зловмисники

Киянин та двоє його спільників створили у столиці так званий колл-центр, працівники якого тероризували громадян по телефону.

Вони використовували бази даних компаній, які надають послуги швидкого кредитування.

Шахраї телефонували як тим позичальникам, які вже погасили свої кредити, так і тим боржникам, які ще мають фінансові зобов'язання.

Представляючись працівниками правоохоронних органів, зловмисники погрожували розправою жертвам та їхнім родичам, а також вимагали сплатити ті чи інші суми "боргів".

Від позичальників, які мали діючі кредити, "колектори" вимагали сплатити завищені відсотки, що суперечило умовам укладених договорів.

Правоохоронці знешкодили незаконний колл-центр.

Проведені обшуки, за результатами яких вилучено чотири сервери, 89 системних блоків, 52 мобільних телефони, 37 пакетів від різних sim-карт та документи, які підтверджують протиправну діяльність фігурантів.

8 червня організатору схеми та двом його спільникам повідомлено про підозру. Їм інкримінують вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 355 Кримінального кодексу (примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань).

Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на від чотирьох до восьми років.

Досудове розслідування триває.

Фото: Національна поліція

Фото: Національна поліція

Чому є важливим закон про захист боржників від колекторів

19 березня Верховна Рада ухвалила в цілому закон "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості" (законопроєкт №4241), а 12 квітня президент Володимир Зеленський підписав цей документ.

Ухвалений закон передбачає, що:

- нагляд за роботою колекторських компаній під час врегулювання простроченої заборгованості здійснюватиме Національний банк. Регулятор перевірятиме додержання колекторами законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами (вимог щодо етичної поведінки);

- буде створений публічний реєстр колекторських компаній, в якому повинні зареєструватися усі без винятку гравці цього ринку та отримати статус колекторської компанії. Реєстр буде створений НБУ впродовж трьох місяців після набрання законом чинності;

- закон встановлює правила етичної поведінки колекторів (вводиться винятковий перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг);

- банки та фінансові компанії будуть зобов’язані до підписання договору зі споживачем фінпослуг інформувати його про можливі наслідки невиконання зобов’язань;

- інформація про колекторську компанію, з якою працює кредитор, розміщуватиметься на його сайті та в місцях надання послуг. Кредитодавці будуть зобов'язані контролювати поведінку залучених ними колекторів;

- продаж заборгованості за кредитами стане можливим тільки фінустановам, нагляд за якими здійснює Національний банк.

Що робити тим, хто став жертвою шахраїв

Якщо людина стала жертвою шахраїв, їй необхідно звернутися до кіберполіції за номером 0 800 505 170 або за допомогою форми зворотного зв'язку на сайті: https://ticket.cyberpolice.gov.ua.

Також у розділі "контакти" на сайті відомства є номери телефонів регіональних підрозділів кіберполіції.

За тим самим номером телефону (0 800 505 170) можна дізнатися стан розгляду поданого раніше електронного звернення чи отримати консультацію спеціаліста сервісної служби кіберполіції. З цією ж метою можна надіслати електронного листа на поштову скриньку: [email protected]

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У квітні у кіберполіції розповіли, хто такі скімери та як не стати жертвою зловмисників.
  • У травні працівники кіберполіції ліквідували шахрайський колл-центр, співробітники якого викрадали гроші з банківських карток громадян. 
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі