Тарифи та гарантії. Про що банки зобов'язані інформувати клієнтів

26.02.2021, 11:41
Тарифи та гарантії. Про що банки зобов
Фото: depositphotos.com

Банки зобов'язані розкривати клієнтам інформацію про вартість їх послуг та систему гарантування вкладів

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб розповіли, про що банки зобов'язані інформувати своїх клієнтів. Про це йдеться у повідомленні Фонду.

Тарифи та гарантії за вкладами

Право клієнта банку на отримання інформації передбачене законодавством.

Банк зобов'язаний розкривати клієнтам наступну інформацію:

- про умови та порядок його діяльності,

- про перелік банківських послуг, порядок та умови їх надання;

- про розмір плати за послуги (тарифи за різними видами послуг);

- про механізми захисту прав споживачів банківських послуг;

- про систему гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідна інформація має розміщуватися банком у місці надання послуг вкладникам та/або на власному сайті. Також інформація може надаватися у рекламі банківських послуг або ж в інший спосіб.

За ненадання, несвоєчасне надання вкладнику інформації про умови банківських послуг або недостовірне інформування регулятор може вживати щодо банків заходи впливу.

"Пам’ятайте! Поінформованість – це запорука впевненості у безпеці та якості банківських послуг", – підкреслюють у ФГВФО.

Перспективи збільшення суми гарантій за вкладами

18 лютого відбулося чергове засідання Ради з фінансової стабільності, в ході якого обговорювалася реструктуризація боргових зобов’язань Фонду гарантування вкладів перед Міністерством фінансів.

Саме реструктуризація такої заборгованості ФГВФО дозволила би збільшити суму гарантій за вкладами (наразі вона становить 200 000 грн).

Ще у вересні 2020 року Рада з фінстабільності ухвалила рішення про реструктуризацію тіла заборгованості ФГВФО шляхом конвертації в умовні зобов’язання.

Щодо нарахованих відсотків, то вони погашатимуться за рахунок коштів, які стягуватимуться з колишніх власників банків, діяльність яких призвела до неплатоспроможності цих фінустанов. Це дозволить полегшити боргове навантаження на Фонд гарантування.

Якщо реструктуризація буде реалізована, сума гарантій за вкладами збільшиться з 200 000 грн до 400 000 грн у 2021 році та з 400 000 грн до 600 000 грн – у 2023 році.

"Для цього необхідно, щоб найближчим часом (Верховною Радою) були розглянуті законодавчі зміни, після чого буде здійснена реструктуризація (заборгованості ФГВФО), а капітал Фонду набуде позитивного значення", – зазначила фінансовий директор ФГВФО Олена Нужненко.

17 лютого Фонд гарантування вкладів здійснив часткове погашення своїх боргових зобов’язань перед Міністерством фінансів на суму 2 млрд грн. З цієї суми 1,2 млрд грн – це тіло заборгованості, а 0,8 млрд грн – нараховані відсотки.

Після перерахування вказаної суми борг ФГВФО перед Мінфіном скоротився до 46,94 млрд грн.

Як виникла така заборгованість

Протягом 2014-2016 років для забезпечення виплат гарантованого відшкодування вкладникам неплатоспроможних банків Фонд позичив у Міністерства фінансів та Національного банку кредитні кошти на загальну суму майже 80 млрд грн. Вартість запозичень складала від 9,99 до 14% річних.

Фонд вже повністю розрахувався з НБУ, виплативши 25,6 млрд грн (з яких 5,5 млрд грн – нараховані відсотки).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі