Вартість доставки газу. Від чого вона залежить найбільше: роз'яснення

25.01.2021, 13:56
Вартість доставки газу. Від чого вона залежить найбільше: роз
Фото: depositphotos.com

Для підтримки тиску у газопроводах необхідний технологічний газ

Найбільшою складовою вартості доставки (розподілу) газу є витрати на придбання технологічного газу. Про це йдеться у роз'ясненні на Facebook-сторінці сервісу для споживачів природного газу 104.ua.

Що таке технологічний газ?

Щоб газ рухався по газопроводах до споживачів, у мережах необхідно підтримувати певний тиск.

Саме для цього необхідний технологічний газ, який закуповують за ринковою ціною. Його вартість є найбільшою складовою доставки.

"У тарифі на 2020 рік ціна цього газу становить 3850 грн за 1 тис. куб м. А в новому тарифі вона має складати 5 850 грн за 1 тис. куб м. і відображена в оновленому тарифі для облгазів", – йдеться у повідомленні.⠀

Як зазначають у 104.ua, з 2014 року, зважаючи на соціально-економічну ситуацію в країні, регулятор (Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) закладав у тариф для операторів газорозподільних мереж витрати на технологічний газ у заниженому обсязі.

"У 2021 році вперше за останні шість років виробничо-технічні витрати газорозподільних компаній приведені у відповідність до європейських стандартів і становитимуть у структурі тарифу близько 40%", – говориться у роз'ясненні.

Від чого ще залежить вартість доставки газу

Місячна вартість послуги визначається як 1/12 річної замовленої потужності споживача, помножена на тариф, встановлений регулятором (НКРЕКП).

Річна замовлена потужність – це потужність системи, яка замовляється індивідуально для кожного споживача газу. Платіж за доставку газу на цей календарний рік визначається з огляду на фактичний обсяг споживання за минулий газовий рік, який тривав з початку жовтня до кінця вересня.

Таким чином, що менше палива використав споживач минулого газового року, то меншою буде його річна замовлена потужність цього року.

Що стосується тарифу, який встановлюється регулятором, то він залежить від:

- вартості технологічного газу;

- витрат на оплату праці;

- операційних витрат (робота аварійної служби та поточні ремонти);

- інвестицій;

- витрат на встановлення лічильників.

Чому регулятор щорічно переглядає тарифи облгазів на доставку газу

Така необхідність виникає через щорічну зміну вартості витрат, які необхідні для забезпечення безперебійної роботи газорозподільних мереж.

Це стосується як зміни вартості технологічного газу, так і зміни інших складових (фонд оплати праці, операційні витрати тощо).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі