Попит на іпотеку зростає рекордними темпами – НБУ

22.01.2021, 15:05
Попит на іпотеку зростає рекордними темпами – НБУ - Фото
Фото: pixabay.com

Протягом останніх двох кварталів поспіль попит на іпотечні кредити був рекордно високим

Національний банк зафіксував зростання попиту на іпотеку, що був рекордно високим два останніх квартали поспіль. Про це йдеться в опитуванні, проведеному регулятором серед кредитних менеджерів банків.

Чому попит на іпотеку зростає

За даними НБУ, попит на іпотеку зростає у зв'язку з тим, що вперше з 2017 року відбувається суттєве пом’якшення умов такого кредитування.

"Цьому сприяли позитивні очікування на ринку нерухомості та зниження вартості ресурсів переважно у великих банків", – зазначають у Нацбанку.

Хоча умови іпотечного кредитування й покращились, рівень схвалення заявок на іпотеку не змінився.

Ситуація з кредитуванням фізосіб в цілому

Попит населення на кредити (не лише іпотечні) у четвертому кварталі 2020 року зростав. Активність стимулювали кращі споживчі настрої, збільшення витрат на товари тривалого вжитку та зниження відсоткових ставок за кредитами.

Умови споживчого кредитування пом’якшилися, зростала строковість позик. Понад 90% опитаних банкірів оцінили боргове навантаження на позичальників як середнє. Рівень закредитованості фізосіб за минулий квартал незначно зменшився.

Учасники опитування позитивно оцінили перспективи кредитування у наступні 12 місяців. 83% респондентів прогнозують зростання кредитного портфеля домогосподарств.

Банкіри також прогнозують деяке зниження якості портфеля позик фізичним особам.

Опитування проводилося з 17 грудня 2020 року по 11 січня 2021 року серед кредитних менеджерів 24 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 91%.

Національний банк публікує опитування про умови банківського кредитування щоквартально.

Іпотечні ставки

У грудні Національний банк оприлюднив дані про те, що у жовтні середній розмір кредиту на купівлю житла в Україні склав 741 000 грн (у вересні – 700 000 грн).

На купівлю житла на вторинному ринку у жовтні видано 87% від загального обсягу іпотеки.

Середня ефективна відсоткова ставка за іпотечними кредитами знизилася. На вторинному ринку з 14,9% (у вересні) до 14,3% (у жовтні), на первинному – з 18,4% (у вересні) до 17,2% (у жовтні).

Сім банків забезпечують 97% обсягу нових іпотечних кредитів (це ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Правекс-банк, Кредобанк, "Глобус" та Кристалбанк).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит (у тому числі на придбання житла) за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі