Пенсії, соцвиплати та штрафи пропонують розраховувати по-новому

17.08.2020, 17:05
Пенсії, соцвиплати та штрафи пропонують розраховувати по-новому - Фото
Фото: depositphotos.com

Оприлюднено законопроект, який передбачає розрахунок пенсій, соціальних виплат і штрафів без урахування розміру прожиткового мінімуму

Федерація профспілок України оприлюднила законопроект, який передбачає зміну моделі розрахунку пенсій, соціальних виплат та штрафів. Текст документа розміщено на сайті ФПУ.

У чому суть законопроекту

З 1 липня 2021 року для розрахунку основних щомісячних соцвиплат пропонується використовувати не прожитковий мінімум, а так звану базову величину для соцвиплат. 

При розрахунку штрафів та адміністративних стягнень з 1 липня 2021 року пропонується використовувати замість прожиткового мінімуму так звану базову величину для грошових платежів та стягнень.

Розмір базової величини для соцвиплат, а також базової величини для грошових платежів та стягнень з 1 липня 2021 року пропонується встановити на рівні 2100 грн.

З 2022 року базову величину планують збільшувати щорічно з урахуванням рівня інфляції. При цьому даний показник щорічно встановлюватиметься в законі про держбюджет на відповідний рік.

У Федерації профспілок не повідомляють, хто є розробником законопроекту та чи зареєстрований він у Раді. При цьому підписаний документ гендиректором директорату розвитку соцстрахування та пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики Валентиною Кудін.

Коли при розрахунках використовуватиметься прожитковий мінімум, а коли базова величина

Проект закону передбачає, що прожитковий мінімум буде обмежено використовуватися при розрахунку соцвиплат. Він залишиться базою для розрахунку лише основних соціальних гарантій. Йдеться про мінімальну зарплату, мінімальну пенсію за віком та про інші види соцдопомоги, які є основним джерелом доходів.

У той же час при розрахунку розміру так званих неосновних соцвиплат використовуватиметься базова величина. Це стосується надбавок, підвищень, іншої державної соцдопомоги, додаткової пенсії, пенсії за особливі заслуги і таке інше.

Таким чином, розмір неосновних соцвиплат не змінюватиметься в разі підвищення прожиткового мінімуму.

На що зараз впливає прожитковий мінімум та коли він підвищувався

Зараз від розміру прожиткового мінімуму залежать як основні, так і неосновні соцвиплати, а також низка показників. Це допомога по безробіттю, пенсія за віком, індексація частини зарплати (в межах прожиткового мінімуму), аліменти, допомога на дітей і таке інше.

З 1 липня 2020 року в Україні підвищили прожитковий мінімум. Його загальний показник склав 2 118 грн, для дітей у віці до 6 років – 1 859 грн, для дітей у віці від 6 до 18 років – 2 318 грн, для працездатних осіб – 2 197 грн, для осіб які втратили працездатність – 1 712 грн.

  • На початку серпня стало відомо про те, що у Верховній Раді пропонують істотно підвищити прожитковий мінімум.

  • З 1 липня зріс прожитковий мінімум в Україні.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі