Середня ставка по іпотеці у 2020 році знизилася з 19,2% до 12,8% річних
За 2020 рік в Україні банки видали на третину більше нових іпотечних кредитів, ніж у 2019. Про це йдеться на Facebook-сторінці Національного банку.
"У 2020 році ми побачили гарні темпи відновлення іпотечного кредитування: за попередніми оцінками, було видано на понад третину більше нової іпотеки, ніж у 2019, наприкінці 2020 року темпи кредитування майже вдвічі перевищили торішні", – зазначили у Нацбанку.
Динаміка ставок
Середня ставка по іпотеці з початку 2020 року знизилася з 19,2% до 12,8% річних у листопаді (даних за грудень НБУ поки не наводить).
"У 2021 році потенціал для подальшого зниження ставок зберігається, передусім за рахунок поступового зниження процентної маржі банків", – йдеться у повідомленні.
Наразі близько 5% угод з купівлі житла в Україні фінансується за рахунок іпотеки, з них переважна більшість – на вторинному ринку.
Вища ставка за іпотечними кредитами на новобудови (в середньому на 3-4 відсоткових пункти порівняно із вторинним ринком) свідчить про високі ризики, які несе неврегульований первинний ринок як для банків, так і для інвесторів.
Перспективи 2021 року
У Нацбанку вважають, що потенціал розвитку іпотеки в Україні значний. Це пов'язано зі значним відкладеним попитом на житло, зниженням ставок за іпотечними кредитами, а також зі зростаючою інвестиційною привабливістю сегменту комерційної нерухомості.
Ці фактори дозволяють розраховувати на суттєву активізацію іпотечного кредитування у 2021 році.
За стабільних макроекономічних умов банки планують профінансувати у 2021 році майже у півтора рази більше нової іпотеки.
"Втім, масове доступне іпотечне кредитування можливе в Україні лише за умови посилення прозорості ринку нерухомості та зниження ризиків для кредиторів. Адже саме ці фактори підвищують премію за ризик, яка наразі є суттєвою складовою іпотечної ставки", – підкреслюють в НБУ.
Регулювання ринку іпотечного кредитування
Національний банк спрощує умови іпотечного кредитування. У січні 2021 року регулятор дозволив враховувати для іпотечних кредитів доходи членів родини боржника-фізичної особи під час оцінки банками його фінансового стану.
Також банкам надано право не здійснювати огляд стану житлової іпотеки фізичної особи за наявності договору обов’язкового страхування такої іпотеки.
"НБУ і надалі буде здійснювати монетарну політику таким чином, щоб забезпечити помірну та прогнозовану інфляцію, а отже і низьку вартість кредитів", – йдеться у повідомленні.
Співвідношення іпотечного кредитування до ВВП є важливим економічним маркером: чим воно вище, тим більш розвиненою вважається економіка.
Якщо у Данії цей показник перевищує 100%, у Німеччині – 40%, у Польщі – 20%, то в Україні він становить менше 1% ВВП.
Нагадування ЛІГА.Money
Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.
- 27 січня стало відомо, що програму 5-7-9% поширять на іпотеку.
- 28 січня у Мінфіні розповіли про умови іпотечного кредитування під 7% річних.
Коментарі