Сімейний фінансовий план: для чого він потрібен і як його скласти

21.04.2021, 15:14
Сімейний фінансовий план: для чого він потрібен і як його скласти - Фото
Фото: depositphotos.com

Фінансовий план допомагає не лише наблизитись до поставленої мети, але й своєчасно помітити проблеми та перерозподілити витрати

Сімейний фінансовий план – це документ, в якому відображаються доходи і видатки родини, а також враховуються спільні потреби сім'ї та кожного члена родини. Відповідне роз'яснення надали експерти платформи ФінСкарга, що спеціалізується на розв’язанні спірних питань між споживачами та надавачами фінансових послуг.

Як скласти сімейний фінплан

Щоб скласти сімейний фінансовий план, необхідно створити просту табличку. У перший стовпчик можна внести усі витрати родини:

- обов’язкові регулярні платежі. До цього списку варто внести оплату оренди житла, комунальних послуг, транспорт, продукти, послуги зв’язку, навчання тощо;

- регулярні, але нечасті витрати. Це подарунки, ремонт та обслуговування автомобіля тощо;

- додаткові нерегулярні витрати. Це придбання ліків або візит до лікаря, побутова техніка, одяг, аксесуари, ресторани (кафе), розваги;

- спонтанні витрати. Це придбання речей, що купуються під впливом емоцій, але загалом не були потрібні.

Перед складанням такої таблички варто порадитись з усіма членами родини. Кожен може мати різне бачення ситуації, однак важливо, щоб сім’я знаходила спільну мову.

"Ваша родина і ви повинні мати спільну мету (наприклад, спільна подорож), тоді всі більш сумлінно дотримуватимуться плану витрат", – йдеться у повідомленні.

До другого стовпчика необхідно внести усі доходи родини: заробітну плату кожного члена сім’ї, пенсії, стипендії, виручку від здачі житла та інше.

Чому важливо співставляти витрати та доходи

Після завершення формування таблиці необхідно співставити витрати та доходи.

Якщо сума у стовпчику витрат вища, ніж доходи – необхідно проаналізувати, від чого можна відмовитись. Якщо ж навпаки – можна починати відкладати вільні кошти.

Чому важливо аналізувати та корегувати фінплан

Фінансовий план важливо аналізувати та корегувати. Наприклад, його можна скласти на найближчі два місяці. У цей час потрібно записувати усі витрати і доходи. Потім необхідно проаналізувати виконання фінансового плану і порівняти реальні дані та те, що було заплановано.

Це допоможе скласти на наступний період таблицю, що більше відповідатиме реальній ситуації.

Час від часу варто повертатися до фінплану та коригувати його у відповідності зі змінами у власних пріоритетах та можливостях.

Для чого потрібен фінплан

Фінансовий план та оптимізація сімейного бюджету допомагають не лише наблизитись до поставленої мети, але й своєчасно помітити проблеми, зробити перерозподіл витрат у разі зміни обставин.

Також цей документ допоможе підтримувати мотивацію у випадках, коли йдеться про досягнення довгострокових цілей.

Крім того, з урахуванням складеного плану буде легше ухвалювати рішення у ситуаціях, що потребують вкладення додаткових коштів.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У жовтні у ЛІГА.Money розповіли, як вести облік особистих фінансів за допомогою мобільного застосунку.

  • У березні фахівці Державної податкової служби розповіли про втрати бюджету через зарплати "у конвертах".

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі